Alexander McQueen – L'enfant terrible módního průmyslu / Profil návrháře Alexandera McQueena

Alexander McQueen – L'enfant terrible módního průmyslu / Profil návrháře Alexandera McQueena

26. listopad 2008, Alexander McQueen, návrhář Alexander McQueen

Sponzorované odkazy

Alexanderovi McQueenovi se, stejně jako o Johnu Gallianovi, jehož profil, jsme vám nabídli nedávno, bezpochyb dá řici, že je geniálním módním návrhářem. Avšak na rozdíl o tvorby Johna Galliana jsou jeho kolekce temné, gotické a vždy jsou doprovázeny jakousi mysteriózností.

Zázračné dítě taxikáře

Alexander McQueen se narodil 17. března 1969 jako nejmladší syn taxikáře z londýnského East Endu. Již jako kluk vytvářel šaty pro své tři sestry, a tak se jeho designérská kariéra dala předpokládat. V šestnácti letech odešel ze školy a nastoupil do učení do prestižního britského krejčovství Anderson & Shepard, do jehož klientely patřil i Michajl Gorbačov a princ Charles. Poté odešel do slavné firmy Angels & Bermansem, jež navrhovala divadelní kostýmy. A právě tady se zrodil jeho nezaměnitelný kontroverzní styl plný gotických prvků a tajemnosti.

Alexander McQueen – L'enfant terrible módního průmyslu / Profil návrháře Alexandera McQueena (http://www.luxurymag.cz)

McQueen – Nejlepší britský návrhář roku 1996

Ve dvaceti letech pracoval chvíli pro návrháře Koji Tatsuna, ale již po roce odcestoval do Mílána, aby se stal asistentem Romea Gigliho. V roce 1994 se vrátil do Londýna, kde se příhlásil na prestižní módní univerzitu St.Martin's College of Art and Design, ze které později vyšel s magisterským diplomem v ruce. Jeho absolventská kolekce byla velmi dobře přijata jak módním publikem, tak kritiky, kteří ho označili za velmi slibného mladého návrháře, což potvrdil, když už v roce 1996, dostal ocenění „Nejlepší návrhář roku“, které pak získal ješte třikrát.

Alexander McQueen si samozřejmě chtěl svou prestiž udržet a i nadále šokovat. Což se mu dařilo, neboť jeho kolekce byly velmi teatrální a brutální. Byl znám pro svou kontroverznost a umění šokovat, proto si také vydobil přezdívku l'enfant terrible.

Alexander McQueen – L'enfant terrible módního průmyslu / Profil návrháře Alexandera McQueena (http://www.luxurymag.cz)

Givenchy

V roce 1997 převzal po Johnu Gallianovi místo hlavního designéra v módním domě Givenchy, avšak jego první haute couture kolekce totálně propadla a dokonce ani samotný McQueen o ní neměl zrovna valné mínění. Alexander McQueen se u Givenchy trochu zklidnil, ale i nadále do kolekcí přidával trochu ze své rebélie, která vyvrcholila na podzim roku 1998, kdy jednou z modelek předvádějících na McQueenově show, byla i slavná atletka, herečka a modelka Aimee Mullins, která má však již od prvního roku svého života amputovány obě nohy a svůj cat walk tedy zvládla s pomocí dřevěných noh, které vzbudily opravdu rozruch. Alexander McQueen zůstal u Givenchy až do roku 2001 a svůj odchod odůvodnil tím, že smlouva s Givenchy omezovala jeho kreativitu.

McQueen konečně svým pánem

V roce 2000 McQueen uzavřel partnerství se společností Gucci, která mu konečně poskytla tvůrčí volnost. Následovalo otevření vlajkových butiků v New Yorku, Londýně a Miláně. V roce 2003 byl na trh uveden McQueenův parfém „Kingdom“ a v roce 2004 pak jeho první pánská kolekce a kolekce brýlí. Od roku 2005 také spolupracuje se společností PUMA, pro kterou několikrát do roka navrhuje speciální kolekci tenisek. Před rokem se také McQueen jako vůbec první nárvhář spojil s kosmetickou firmou MAC's a jeho kolekce líčidel, inspirována Elyzabeth Taylor ve filmu Kleopatra, spatřila světlo světa 11. října 2007.

Alexander McQueen je jistě jedním z nejnadanějším a nejoriginálnějším návrhářem této doby a jeho módní přehlídky jsou vždy strhující a šokující podívanou.

Alexander McQueen – L'enfant terrible módního průmyslu / Profil návrháře Alexandera McQueena (http://www.luxurymag.cz)

zdroj: www.nymag.com/fashion, www.alexandermcqueen.com

Autorem článku je Beáta B.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Nejnovější články

Kvalitní pánské kabáty

Kvalitní pánské kabáty

26. červenec 2016

Adidas Originals by HYKE SS16

Adidas Originals by HYKE SS16

26. červenec 2016

Chytněte si slevu na Nila!

Chytněte si slevu na Nila!

24. červenec 2016

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu