75. narozeniny dámských levisek

75. narozeniny dámských levisek

21. říjen 2009, Levis, Levi Strauss, džíny, rifle, Levisky, dámské džíny, džínsy

Sponzorované odkazy

Levi Strauss & Co. , společnost, která vynalezla džíny pro tvrdě pracující muže, vytvořila v roce 1934 první dámské džíny pro odvážné ženy Divokého západu.

Nejpopulárnější džíny dneška vycházejí z prvních džín pro ženy

75. narozeniny dámských levisek (http://www.luxurymag.cz)Je to již 75 let ode dne, kdy se Levi Strauss & Co. vydal na riskantní cestu, která změnila ženskou módu. Na podzim roku 1934 společnost představila “Lady Levi’s® jeans” – první džíny na světě vyrobené speciálně pro ženy (www.womensjeans75.com). Džíny, původně vyvinuté jako pracovní oděv mužů, jsou dnes povinnou módní součástí každého šatníku.

Levi Strauss & Co. původně navrhl džíny pro manuálně pracující muže (v roce 1873), ale uvedením dámských džín se toto oblečení dostalo do úplně jiné kategorie. Dnes se nové střihy, látky a povrchová úprava džín navrhuje prvně pro ženy tak, aby vyšly vstříc jejich požadavkům a vkusu. Prodej dámských džínů převýšil prodeje pánských již v roce 2000, kdy štafetu nejvěrnějšího zákazníka džínové módy převzaly ženy.

Bez ohledu na nejnovější a nejvyspělejší techniky vývoje dámských džínů vycházejí nejpopulárnější střihy dneška – „džíny po příteli“ (Boyfriend jeans) a super úzké džíny (Skinny) – z dědictví prvních džínsů navržených firmou Levi Strauss & Co.

„Boyfriend jeans“ vystoupaly v loňském roce na módním nebe, kdy se v Los Angeles objevily nejtrendovější celebrity v pánských džínách 501®. Ženy v celé Americe se rychle přizpůsobily tomuto trendu, který vznikl počátkem 20. století, kdy ženy nosily pětsetjedničky, protože žádné jiné neexistovaly. Dnes patří Levi’s® „Boyfriend jeans“ díky svému pohodlnému střihu a perfektnímu vzhledu mezi nejpopulárnější styly na trhu.

Džíny Levi’s® Skinny fit jsou dalším nezbytným a povinným kouskem dámského šatníku. Původně byly vytvořeny již v šedesátých letech, ale postupně se měnil jejich design tak, aby díky úzkým nohavicím a zajímavé povrchové úpravě nabízel ženám sexy vzhled.

Značka Levi’s® má bohatou tradici výroby džínsů pro nezávislé a originální ženy – od prvních dobyvatelek Divokého západu, které si první oblékly pánské džíny a staly se inspirací pro vytvoření dámské kolekce, až po dnešní ikony filmového nebe,“ říká You Nguyen, starší viceprezident firmy Levi's® pro merchandising a design pro americký trh. “Ženy upřímně přivítaly džíny a udělaly je základem svého šatníku. Přesně jako v roce 1934 se dnes soustředíme na navrhování džínů perfektních stříhů, které umožní ženám, aby se cítily neodolatelnými.“

75. narozeniny dámských levisek (http://www.luxurymag.cz)

Čtrnáct let poté, co si ženy vybojovaly právo volit, se v září 1934 zrodily dámské džíny. Levi Strauss & Co. vytvořil džíny Lady Levi’s®, a to pro ženy, které do té doby nosily pánské levisky na rančích a farmách, a také pro ty, které jezdily na dovolené na populární „chlapské“ ranče. V roce 1935 byly tyto džíny tak populární, že se objevily v článku časopisu Vogue.

“V té době bylo rozhodnutí Levi Strauss & Co. vytvořit kolekci džínsů Levi’s® pro ženy velmi pokrokové,“ říká Lynn Downey, historička společnosti Levi Strauss & Co. “Kalhoty pořád ještě nebyly akceptovány jako součást dámského šatníku, nemluvě o kalhotách, jež byly považovány za pracovní oblečení mužů. Kolekce Lady Levi’s® nabídla ženám novou tvář svobody – a byť bylo toto nové osvobození zahájeno na západě, časem se stalo celoamerickým fenoménem.“

Vývoj dámských džínsů:

75. narozeniny dámských levisek (http://www.luxurymag.cz) Před 1934: ženy na Divokém západě začaly nosit džínsy Levi’s® 501® svých manželů či bratrů, původní džínsy vytvořené v roce 1873, které byly dostatečně pevné na to, aby odolaly tvrdým podmínkám života na rančích. Předznamenaly tak příchod současných populárních “Boyfriend jeans”.

1934: vytvoření prvních džínsů pro ženy Lady Levi’s®, pro odlišení od pánských džínsů označených číslem 701. První džíny byly určeny ženám pracujícím na rančích a prodávány v několika státech na západě USA.

30.-40. léta: prodeje dámských džín stoupají, do svého portfolia je zařazují luxusní obchody Best & Co. a H. Kauffman & Sons Saddlery Copany; na dámských džínách se místo knoflíků objevuje zip.

50. léta: džíny Lady Levi’s® se společně s pánskými Levi’s® 501® a klasickým džínovým sakem prodávají po celých USA.

60. léta: během bouřlivé kulturní revoluce se džíny stávají neodmyslitelnou součástí ženských šatníků a symbolem rebelie. Firma představuje zúžené džíny – předchůdce dnešních džínsů Skinny.

70. léta: dámská kolekce džínů pro ženy Levi’s® nabízí plejádu střihů včetně kalhot se záložkami, rovných, zúžených i do zvonu. Dámské džíny Levi’s® jsou poprvé představeny na zahraničních trzích.

80. léta: značka Levi’s® představuje v USA v roce 1981 slavné džíny 501® pro ženy a dva roky poté jim přidává sepraný vzhled.

90. léta: značka Levi’s® nabízí sérii prémiových džínů a nadále prodává širokou kolekci klasických jako 501®, 550®, 512® Slim fits.

2002: značka Levi’s® představuje trendové džínsy Super Low pro ženy.

Dnes: značka Levi’s® patří mezi nejprodávanější dámské džíny na světě, nejpopulárnějšími styly sezony podzim/zima 2009 jsou džíny Boyfriend a Skinny fits.

Perličky ze 75leté historie dámských džínů

Stará škola: nejstarší dámské džíny Lady Levi’s® v archivech společnosti Levi Strauss & Co. pochází z cca roku 1937. Džínsy patřily paní jménem Harriet Atwoodová která trávila dovolenou na ranči Soda Springs v arizonském Rimrocku. Vyšila své jméno na nášivku na pasu džínsů vedle originální nášivky prodejny Best & Co., v níž si džínsy koupila.

Tehdy a teď: džínsy Lady Levi’s® nebyly prvním oblečením, které firma Levi Strauss & Co. vytvořila pro ženy. Již v roce 1918 navrhla společnost bavlněný overal “Freedom-All” a v roce 1922 sérii kalhot na túry.

Módní faux pas: počátkem 20. století považovaly některé ženy za nevkusné nosit viditelné nášivky na oblečení a odstraňovaly nášivku dvou koní a červenou nášivku Levi’s® Red Tab ze svých džínsů.

Můžu vědět vaše míry?: pouhým pohledem na džíny Levi’s® jste se dozvěděli dostatečně mnoho o tom, kdo je nosil – ve 30. a 40. letech obsahovala každá nášivka v pase ženských džínsů informaci o obvodu pasu, sedu a délce kalhot.

Knoflíková společnost: zips byl poprvé použit na džínách Lady Levi’s® v roce 1947, a to kvůli požadavkům žen z východního pobřeží USA, které považovaly knoflíky na poklopci za nevhodné pro dámy.

Červené, bílé a modré džíny: Světová výstava v Bruselu v roce 1958 představila výběr amerických oděvů včetně ikonických džínsů Lady Levi’s®. • Dlouho, dlouho předtím: džínům se původně říkalo „overal,“ termín „džíny“ se ujal až v 60. letech.

Ztráty a nálezy: společnost obdržela dopis od zákaznice, která ztratila své sako Levi’s® v texaských horách v roce 1949. Našla jej o rok později – pořád v perfektně nositelném stavu.

Přizvání Picassa: během 2. světové války se dámské i pánské džíny šily tak, aby jejich výroba odpovídala vládním nařízením o úspoře materiálu. Známý dvojitý oblouk Arcuate (dvojitě vyšitý na zadních kapsách) byl v tomto období po dobu pěti let na džíny malován.

Autorem článku je Ostatní. Článek najdete v kategorii dámské oblečení.

Nejnovější články

Alpine Pro pro zimu 2016

Alpine Pro pro zimu 2016

4. prosinec 2016

Vánoce již buší na dveře

Vánoce již buší na dveře

30. listopad 2016

Vánoční inspirace s F&F

Vánoční inspirace s F&F

30. listopad 2016

Zimní ladění s Bushmanem

Zimní ladění s Bushmanem

29. listopad 2016

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu