Seiko - pionýr japonských hodinek / hodinky Seiko

Seiko - pionýr japonských hodinek / hodinky Seiko

27. července 2008, Seiko, hodinky Seiko, Velatura, Sportura, Premier, Le Grand Sport, Kinetic

Sponzorované odkazy

Ačkoli hodinky švýcarského původu si stále ve světě drží svou prestiž, na světě se nachází řada jiných zemí, pro které se hodinářský průmysl stal téměř synonymem. Japonsko je obecně zemí nejmodernější elektroniky, a tak se nelze divit tomu, že právě na tamějším trhu byly poprvé uvedeny revoluční kvartzové hodinky. Jejich výrobce – společnost Seiko – ovšem rozhodně neměl na růžích ustláno, jak si také ukážeme v tomto profilu. Hodinky Seiko patří zaručeně k nejprodávanějším náramkovým hodinkám na světě. Jako takové se pyšní samozřejmě jistou kvalitou a zárukou vysoké spolehlivosti, ale také povedenými designy. Seiko údajně v japonštině odpovídá výrazům jako „dokonalý“, „přesný“ a „úspěšný“, a právě pro tyto vlastnoti jsou výrobky značky Seiko tolik přijímány.

Historie hodinek Seiko je neodmyslitelně spojena s druhou polovinou 19. století, kdy se vnějším kulturním vlivům plně přístupné Japonsko rozhodlo přejít na Západem užívanou časomíru odvozenou od slunečního pochodu. Obrovská poptávka po všem evropském a americkém se stejnou měrou promítla i do chuti Japonců po tamějších hodinkách. Této situace si všiml i Kintaro Hattori, jenž v jisté tokijské čtvrti založil v roce 1877 dílnu na opravu hodin. Hattoriho ambice se s drobnými úspěchy neustále zvětšovaly, a tak se nejprve v hodinářském průmyslu orientoval na dovoz a prodej a poté, v roce 1982, i na samostatnou výrobu hodin. K tomuto účelu vzniklá továrna Seikosha tehdy nezaměstnávala více než patnáct zaměstnanců a používané postupy při výrobě se již tehdy zdály jako zastaralé. Neuplynuly ani čtyři roky a z Kintara se stal nejúspěšnější výrobce hodin v Japonsku. Počet prodaných hodinek převyšoval sto tisíc kusů.

Kintaro si od začátku potrpěl na prvenství – vyrábět nejkvalitnější hodiny byl jeho sen. Z toho důvodu se také zkraje soustředil na výrobu vlastních součástek a veškerého užitného materiálu, přičemž v tomto názoru se utvrdil i po absolvování dvou zahraničních cest do Ameriky a Evropy, kdy pochopil, že konkurenceschopný může být pouze, když si vše zajistí sám. Kintarova touha se vyplatila, jako první společnost Seikosha uvedla na japonský trh kapesní hodinky a v roce 1913 pak také první náramkové hodinky Laurel, jež byly zároveň prvním produktem sestaveným pouze z vlastních součástek. Hodinky značky Seiko symbolizují Kintarovu houževnatost. V tomtéž roce, v němž byly vyrobeny, postihlo jeho továrnu ničivé zemětřesení. Více než šedesátiletého pána to ale nezlomilo, a tak už během několika měsíců bylo vše navráceno do původního pořádku.

Společnost prosperovala i po jeho smrti. Úspěšná třicátá léta, která jakoby stála mimo krizovou situaci všude na světě, završila až druhá světová válka, kdy Japonsko skončilo na straně poražených a továrna na náramkové hodinky byla vybombardována. Myšlenka neustálé inovace, zlaté dědictví zakladatele Kintara, byla dodržována i po obnovení výroby. A právě v padesátých letech se hodinky Seiko dostaly na špici světové kvality, od čehož už byl krůček k legendárnímu úspěchu – k prvním kvartzovým hodinkám, respektive ke splnění odvěkého snu po co nejpřesnějším měření času. Ačkoli v tomto směru panovala nebývalá konkurence, každý chtěl vyvinout první náramkové kvartzové hodinky, na piedestalu úspěchu nakonec stanul v prosinci 1969 model Seiko Astron.

Zatím poslední zásadní inovací nejen v historii Seiko, ale v celém hodinářském průmyslu jsou takzvané kinetické hodinky – Seiko Kinetic. V roce 1986 Seiko představila první pokusný model AGM, který jako první transformoval kinetickou energii na elektrickou, a už o dva roky později začala prodávat první výrobky, které zaznamenaly v zásadě příznivé ohlasy a prodalo se jich na osm milionů kusů. Kinetická platforma umožňuje nositelům těchto hodinek zvýšený komfort. Prodloužená životnost hodinek, nejpřesnější čas s minimálním zpožděním či předcházením, zabudovaný „věčný“ kalendář, to vše dělá z japonských hodinek Seiko vážného konkurenta pro švýcarské značky, kterého si neoblíbil jenom Sean Connery coby James Bond nebo pořadatelé různých sportovních akcí po celém světě, včetně Olympijských her, ale samozřejmě také spokojení zákazníci.

Z hodinek Seiko lze v současnosti vybírat v rámci pěti kolekcí: Velatura, Coutura, Sportura, Premier a Le Grand Sport. Přirozeně lze volit jak mezi pánskými a dámskými hodinkami, tak mezi volnočasovými či společenskými hodinkami, nehledě na opravdu raritní kousky vhodné pro speciální příležitosti. Hodinky Seiko uspokojí jak zákazníka vyžadujícího konzervativní vzhled, tak milovníka nápaditosti, progresivnosti a extravagance. Seiko, to jsou hodinky ušité namíru, hodinky, které jsou interaktivní, hodinky, které se vám přizpůsobí, hodinky, které doplňují a obohacují váš životní styl.

zdroj: http://www.zlato-stribro-hodinky.cz/…dinky-seiko/, http://www.seikousa.com, http://en.wikipedia.org/wiki/Seiko

Autorem článku je Valentino Wodini. Článek najdete v kategorii šperky a hodinky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu