Legendární parfémy, které způsobily revoluci

Legendární parfémy, které způsobily revoluci

10. leden 2012, Opium, Yves Saint Laurent, dámské parfémy, luxusní parfémy, J'adore, Dior, Chanel, N°5, Thierry Mugler, Angel, Shalimar, CK One, Tresor Lancome, parfémy, legendární parfémy

Sponzorované odkazy

Chanel N°5

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)Nejslavnějším a nejrevolučnějším parfémem všech dob je bezpochyby Chanel N°5. Coco Chanel chtěla dát ženám něco úplně nového, vůni, která by je definovala a zároveň osvobozovala. Její představu zhmotnil Ernest Beaux a jak praví legenda, Coco schválila až jeho pátý pokus, proto tedy parfém získal název N°5. V roce 1922, tedy v roce uvedení Chanel N°5 na trh, způsobil parfém doslova revoluci. Do té doby se dámy voněly čistě květinovými esencemi nebo mohly sáhnout po těžkých odérech plných jasmínu a zvířecího pižma. Vůbec poprvé totiž byly použity umělé látky – aldehydy – a parfémy se tak navždy změnily. Parfém tvoří více než osmdesát složek, z nichž nejvýraznější jsou jasmín, růže, kosatec, ylang ylang, vanilka, ambra a santalový olej.

N°5 přinesl změnu i do nanášení parfému. Dnes již automaticky nanášíme parfém na zápěstí, krk a za uši. Byla to však Coco Chanel, která přišla s myšlenkou, že ženy by si měly nanášet parfém právě na tato místa, tedy na místa, kde jsou líbány. Marylin Monroe, jedna z tváří parfému, zase s oblibou tvrdila, že chodí spát oblečená pouze do Chanel N°5. Chanel N°5 byl oblíbeným parfémem nejen Marylin Monroe, ale i dalších celebrit, které s touto podmanivou vůní spojily svou tvář jako Catherine Deneuve, Nicole Kidman nebo Audrey Tatou, která si zahrála legendární Coco v úspěšném biografickém filmu. Avšak nejen celebrity milují N°5, parfém je totiž stále nejoblíbenějším a nejprodávanějším parfémem na světě, každých třicet sekund se ho prodá jedna lahvička.

Shalimar – Guerlain

Shalimar od značky Guerlain je parfém s nejkrásnějším a nejdojemnějším příběhem v celé historii parfémů. Vznikl v roce 1925 jako pocta Jacquese Guerlaina nehynoucí lásce mezi císařem Šáhdžahánem a jeho ženou Mumtaz Mahal, kteří se vzali se, když císařovi bylo patnáct a jeho ženě čtrnáct let. Od prvního okamžiku byli tito dva nerozlučitelní, žena císaři porodila celkem neuvěřitelných třináct dětí, avšak při porodu čtrnáctého zemřela, a to ve věku pouhých 39 let. Císař nechal na její památku vystavět slavný Tádž Mahal, který je považován za jednu z nejkrásnějších staveb na světě. Příběh této nehynoucí lásky inspiroval pak Jacquese Guerlaina k vytvoření orientální vůně s tóny kosatce, růže, jasmínu a vanilky, který se již téměř 90 let těší obrovské oblibě.

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)

Opium – Yves Saint Laurent

Jedním z dalších naprosto revolučních parfémů je i Opium od Yves Saint Laurent. Při uvedení vůně na trh v roce 1977 o ní Yves Saint Laurent mluvil jako o pocitu, který člověk má, když zcela propadá lásce a beznadějně se zamilovává. Tato těžká a smyslná vůně, která šla tehdy absolutně proti proudu, způsobila naprostý rozruch a tento koktejl z pačuli, vanilky, jasmínu, bergamotu a mandarinky je dodnes jedním z nejprodávanějších parfémů na světě.

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)

J’Adore – Dior

Ten, kdo jednou propadl smyslné vůni J’Adore, už nikdy nebude chtít jiný parfém. Od jeho uvedení uběhlo již dvanáct let a jeho popularita stále stoupá. Určitě je dnes nejslavnější vůní módního domu Dior, který mu vytvořil i nezaměnitelnou podobu – jednoduchá skleněná láhev zdobená zlatem, která svým tvarem připomíná přesýpací hodiny, nebo chcete-li, křivky dokonalého ženského těla. Uvnitř flakonu se pak skrývá smyslný koktejl z mandarinek, orchidejí, fialek, švestek a ostružin. Okusíte a zamilujete se, prostě J’adore „J’adore“.

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)

Trésor – Lancôme

V roce 1990 byl kosmetickou společností Lancôme stvořen parfém Trésor, který se své největší oblibě těšil právě v poslední dekádě uplynulého milénia, avšak v posledních letech se díky různým jeho variantám opět dostává na přední příčky v oblíbenosti. Jak praví název parfému Trésor, čili francouzsky poklad, tato orientální vůně s jemnou a elegantní kompozicí růže, meruňky, šeříku, konvalinky, jasmínu, heliotropu a kosatce, doplněná o tóny jantaru, santalového dřeva, pižma a vanilky, je pokladem mezi ostatními vůněmi a má velice luxusní nádech.

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)

Angel – Thierry Mugler

Mezi další průlomové vůně posledních let patří i Angel od Thierryho Muglera. Parfém představil v roce 1992 a započal tak úplně novou éru. Do té doby parfémy voněly po květinách, ovoci či po různých dřevinách, Angel však přinesl až skoro gurmánský zážitek. Voní totiž po čokoládě, karamelu, vanilce a bergamotu. Originální i je jeho krásný modrý flakon ve tvaru hvězdy, který se navíc dá naplnit, což byla tehdy naprosto revoluční věc.

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)

CK One – Calvin Klein

V mém přehledu o nejrevolučnějších parfémech nesmí chybět CK One od Calvina Kleina. Tato první unisexová vůně byla uvedena v roce 1994 a jeho tváří se stala tenkrát vycházející hvězda modelingu Kate Moss. Jedná se o největší světovou kampaň na parfém všech dob. Vůně plně odráží módní trendy té doby jako grunge, minimalismus a černobílé fotky. CK One je provokativní vůně, která v sobě spojuje muže i ženu. Je to vůně éterická, osvěžující, v níž se skrývají tóny bergamotu, kardamomu, ananasu, papáji a zeleného čaje.

Legendární parfémy, které způsobily revoluci (http://www.luxurymag.cz)

Zdroje: www.parfemy.cz, www.perfume.com, www.mapaobchodu.cz

Autorem článku je Beáta B.. Článek najdete v kategorii kosmetika.

Nejnovější články

Alpine Pro pro zimu 2016

Alpine Pro pro zimu 2016

4. prosinec 2016

Vánoce již buší na dveře

Vánoce již buší na dveře

30. listopad 2016

Vánoční inspirace s F&F

Vánoční inspirace s F&F

30. listopad 2016

Zimní ladění s Bushmanem

Zimní ladění s Bushmanem

29. listopad 2016

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu