Jak je na tom móda a 60. léta?

Jak je na tom móda a 60. léta?

6. leden 2011, 60. léta, Jacqueline Kennedy, hippie styl, kostýmky, zvonové kalhoty, kapri kalhoty, obarvené imitace kožešin, minisukně, Mary Quant

Sponzorované odkazy

Jak je na tom móda a 60. léta? (http://www.luxurymag.cz)60. léta dvacátého století nám, co se týče módy, přinesla různé trendy a styly. Jaké to tedy byly? Není novinkou, že mnoho současných módních stylů se inspiruje módními léty minulého století. Často tak současní návrháři vycházejí i z let 60. Co nám tedy 60. léta 20. století přinesla? 60. léta jsou léta, která „rozbila“ mnoho módních konvencí a tradic a zároveň odráží mnoho různých hnutí. Byli to například Beatles, kteří měli obrovský vliv na módu v těchto letech. Mladí muži tak často volili nejen jim podobné střihy modelů oblečení, ale také střih vlasů. Mary Quant vynalezla minisukni, Jackie Kennedy vytvořila „francouzskou manikúru“ s umělými řasami a čepičku v okrouhlém tvaru, jež se stala populární hlavně právě v 60. letech.

Zatímco se módní designéři soustředili na barvy a tóny, menší důraz kladli na módní doplňky. Lidé se oblékali do modelů oblečení s psychedelickými potisky. Oblečení bylo charakteristické pro své výrazné barvy a nerovnoměrné vzory.


Raná 60. léta

Jak je na tom móda a 60. léta? (http://www.luxurymag.cz)Móda raných 60. let odrážela eleganci první dámy, „Jacquelline Kennedy“. Ženy se oblékaly do kostýmků pastelových barev (složeného z krátce a rovně střiženého saka s výrazně velkými knoflíky)., jednoduchých geometrických šatů, známých jako košilové šaty. Večerní róby charakterizovaly široké sukně, které měly povětšinou hluboké dekolty a útlý pas. Mezi ležérními modely pro dívky a ženy se objevily známé kapri kalhoty. Velice módní byly jehlové podpatky.


60. léta v plném proudu

Prostředek 60. let přinesl módě a ženám minisukni (Mary Quant; rok 1964). Minisukně byla pak prý nošena téměř každou mladou, stylovou ženou v západním světě.


Minišaty byly charakteristické „áčkovým“ tvarem sukně. Populární byly šaty bez rukávů. V roce 1964 představil francouzský módní designér Andre Courreges „vesmírný look“ v čele s kalhotovými kostýmy a bílou obuví. Osobité byly pak například jejich fluorescentní barvy. Namísto kapri kalhot, které vládly módnímu stylu v raných šedesátkách, to tentokrát byly kalhoty zvonové. Ty se od kolen dolů postupně rozšiřují. Většinou byly nošeny v kombinaci s šifonovými blůzkami, rolákovitými svetříky a topy. Mezi modely určené pro denní nošení to byly krátké plastické pláštěnky, barevné kabátky a obarvené imitace kožešin. Modely obleků (také v různých barvách) byly poprvé populární v úzkých střizích. Obvod v pase u ženského oblečení začínal být neoznačitelný a délky oblečení se zkracovaly. Co se týče modelů bot, nosily se sandály a lodičky s nízkými podpatky. Boty a kozačky byly často vyrobeny z lakované kůže a vinylu.

Jak je na tom móda a 60. léta? (http://www.luxurymag.cz)

Pozdní 60. léta

Období konce 60. let dalo Americe také vznik hnutí Hippies neboli děti květin. 60. léta tak byla osobitá také svým unisexovým hippie lookem. A i to mělo samozřejmě obrovský dopad na módu. Nosili se volné modely oblečení, zvonové kalhoty, ošoupané džíny, batikované látky, kytičkované vzory, barevné látky, korálky a v neposlední řadě také dlouhé vlasy. Módní designéři se začali snažit vytvářet oděvy, které byly pro mladou generaci dospělých lidí přijatelnější a pohodlnější. Jak ženy, tak muži nosili kalhoty střižené do zvonu, batikovaná trička a oblíbené byly také pásky kolem čela. Populární obuví byly sandály (opět jak mezi ženami, tak mezi muži). Často se však chodilo na boso a ženy nenosily podprsenky. Pozdní šedesátá léta tvořily vestičky s třásněmi, splývavé kaftany, šátky, náramky a přívěšky. Na konci 60. let do módy pronikly animální printy (zvířecí potisky).


Šedesátá léta jsou dnes častou inspirací mnoha světově proslulých módních návrhářů. A aby ne. Jak můžeme sami vidět, přinesla velice výrazných a zároveň mnoho odlišných trendů. Na jedné straně elegantní šaty a kostýmky ve stylu Jacqueline Kennedy, na druhé straně divoké a nespoutané modely hippie stylu.

„Zdroj“: wikipedia.org, iStockPhoto/Thin­kstock

Autorem článku je Lenka K.. Článek najdete v kategorii ostatní.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu