Trendy móda a 70. léta

Trendy móda a 70. léta

13. dubna 2011, 70. léta, disko styl, Horečka sobotní noci (Saturday Night Fever), punk móda, sedmdesátá léta

Sponzorované odkazy

Po rozverných 60. letech s plno odlišnými trendy nastupují léta 70. Čím byly tedy charakteristické tyto následující roky? Začátek 70. let 20. století začal s návazností na léta 60. Nosily se dál minisukně, zvonové kalhoty a v módě byly dále také unisexové hippie modely. To se však brzy změnilo. Na scéně se okolo roku 1971 objevily boty na platformě, která byla většinou vysoka okolo 5–10 cm. Nosily je jak ženy, tak muži. Z oblečení bylo pro ženy a muže dále populární také džíny a kalhoty s širokými nohavicemi. Tento styl byl zvěčněný filmem „Horečka sobotní noci (Saturday Night Fever)“, s Johnem Travoltou v hlavní roli. Tento „disko look“ byl charakterizován oblekem ze tří částí pro muže a žerzejovými šaty pro ženy. Tento styl byl populární až do té doby, kdy ho nahradila punková móda a kultura a rovné, cigaretové kalhoty. Boty na platformě byly později nahrazeny modely obuvi s volnou patou a zavřenou špičkou a modely obuvi páskou upnuté okolo kotníku (oba typy byly vzpomínkou na léta 40.)

Trendy móda a 70. léta (http://www.luxurymag.cz)

Začátek 70. let

Začátek 70. let se nesl ve stylu šatů v délce do poloviny lýtek a šatů ke kotníkům. Ty se nosily hlavně v roce 1970 a 1971 a nabízely tak ženám oblékat si rozdílnou délku sukně. V roce 1971 to byly také „hot pants“, neboli velice úzké kalhoty, které byly oblíbené. Ženy nosily do pasu vysoké, rozšířené saténové kalhoty nebo džíny, těsné lurexové topy, sametové šaty, pajetkové topy. Čas od času své outfity ženy ozdobovaly stylovým boa a turbanem na hlavě. Muži se pak oblékali do stříbrných astronautových outfitů, saténových sak s pajetkami, džínů a kalhot s širokými nohavicemi či do sametových kalhoty. Prostředek sedmdesátých let byl ve stylu nabíraných sukní, vyšívaných látek a květinových vzorů.

Trendy móda a 70. léta (http://www.luxurymag.cz)

Pozdní 70. léta

V pozdních sedmdesátých létech byla móda velice ovlivněná disko stylem. Tímto disko stylem byly ovlivněny skutečně všechny styly v oblékání. Mužské třídílné obleky byly pánům nabízeny v různých variacích barev. Byly charakterizovány širokými klopy a širokými nohavicemi. Širší byly také vázanky. Populárními (jak mezi ženami, tak i mezi muži) se staly overaly na zip. Oblečení začalo být inspirováno moderním tancem. Na konci sedmdesátých let se nosily sukně s rozparkem, hedvábné topy, topy s třásněmi. Moderní byla obuv s vysokými podpatky a nižší platformou.

Trendy móda a 70. léta (http://www.luxurymag.cz)

I když se to na první pohled nemusí zdát, móda je často spojována s různými ekonomickými či politickými situacemi (například Hippies v 60. letech) V 70. letech byl na tíživou ekonomickou situaci punk. Zapínací špendlíky v nose a uších se staly šperky, nosily roztrhané džíny, rozdrásaná trička, kožené bundičky a vystříhané účesy. Punk jako styl, původem z Londýna, vnesla do módy Vivienne Westwood s jejím partnerem Malcomem McLarenem.


Sedmdesátá léta, stejně jako ta šedesátá, odrážela v módě atmosféru celého období i ekonomické situace. Začátek se ještě nesl ve stylu hippies, postupně módu dobyl disko styl a konec sedmdesátých let ovládl v módě punk.


Zdroj, www.imdb.com, Hemera / iStockPhoto / Thinkstock

Autorem článku je Lenka K.. Článek najdete v kategorii ostatní.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu