Jak správně pečovat o šatník?

Jak správně pečovat o šatník?

24. srpen 2017, NILA, NILAblog, NILAstore, péče o šatník, správné péče, žehlení, praní, móda, oblečení, šetrné praní, sušička, čistírna

Sponzorované odkazy

Společnost NILA je nejen prodejní galerií a e-shopem, které zastupují před padesát nezávislých značek a designérů. Vede rovněž svůj NILAblog, kde se dozvíme, jaká by měla být správná péče o náš šatník. Určitě jste již slyšeli o tom, že vhodným staráním se o své oblečení můžete zásadně prodloužit jeho životnost. Málokdo však tomuto problému věnuje dostatek pozornosti. Důležité pro nás zůstává, aby bylo prádlo čisté a voňavé. To, že následně ztrácí svou barvu a tvar, opomíjíme a vinu přikládáme nekvalitní výrobě. Staré oblečení pak měníme za nové a počítáme se tak do statistik, které potvrzují, že průměrný Evropan ročně nakoupí 20 kg a vyhodí 7,8 kg oblečení. To se pak rozkládá na skládce a věřte, že se nejedná o krátkou dobu. Například polyester, který je syntetický a vyskytuje se dnes snad ve všech textilních výrobcích, se rozkládá více než dvě stě let. Přírodní vlákna jako jsou bavlna a vlna se naopak rozloží do pěti let.

Za postupnou zkázu našeho oblečení může v první řadě časté praní. Zejména nyní v letních měsících jsme zvyklí házet do koše na špinavé prádlo oblečení každý den, jelikož umělé tkaniny jsou velice neprodyšné a po několika málo hodinách zapáchají. V důsledku neustálého praní oděvy vyhazujeme proto, že už na pohled ani na omak nevypadají, jako když jsme je zakoupili. V tomto případě je potřeba si uvědomit, že kvalita oděvu má přímou souvislost s tím, jak často jej budeme prát a jak na praní bude oblečení reagovat.

Existuje několik doporučení, kterých byste se měli při praní oblečení držet. Jedním z nich nepřeplňovat pračku. V takovém případě působí na oblečení tlak, který může některá vlákna definitivně poškodit a vzniknou tak bílé či zašedlé mapy a čáry. Vždy by měl v bubnu zůstat nějaký prostor a nestačí jen snížit počet otáček.

Je potřeba si uvědomit, že praní není vždy nezbytné řešení. Někdy stačí, když oblečení jen vyvětráte. Šaty lze pověsit na ramínko, použít ekologický osvěžovač oblečení a nechat přírodní živly, ať plní svou práci. Možná se budete divit, jaké divy vítr či průvan dokážou. Voňavý eko sprej si můžete dokonce vyrobit i doma. Stačí smíchat dva hrnky vody, lžičku jedlé sody a pár kapek esenciálního oleje a dát do běžného rozprašovače.

Pokud chcete z oblečení odstranit jen drobnou skvrnu, postačí jen její lokální vyčištění. Na stopy od červeného vína, krve, trávy, kávy nebo mapy od parfémů existuje mnoho babských rad. Všechny pomocníky povětšinou naleznete doma. Trvanlivost vašemu oblečení dopřejete také šetrným praním na 30 stupňů a maximálně sníženými otáčkami. Věci, které mají na sobě nějaké háčky, výšivku nebo cvočky byste měli dávat do samostatného pracího sáčku. Stejně tak je tomu i u punčocháčů. Oblečení se zipy a knoflíky byste měli nechat při praní zapnuté, aby i při praní drželo svůj tvar.

Strašákem, kterého by se móda měla bát nejvíce, jsou sušička a chemické procesy v čistírnách. Sušička oblečení extrémně ničí, deformuje a sráží. Dokonce snižuje i savost ručníků. Sušení na sušáku venku, na balkóně, na půdě nebo doma v chodbě, se tedy nic nevyrovná.

Mimo praní vašemu oblečení neprospívá ani žehlení, proto vždy pečlivě zvažte, jestli je to vždy nutné. Někdy postačí vyžehlit oblečení jen v některých potřebných místech. Skvělým typem na šetrné žehlení je vyvěšení v koupelně, kde se sprchujete. Díky páře oblečení vyžehlíte prakticky bez práce!

Zdroj: Nila

Autorem článku je Hedvika Fajkusová. Článek najdete v kategorii dámské oblečení a ostatní.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu