Miro Sabo: zamyšlení nad udržitelností módy a českou tradicí v nové kolekci

Miro Sabo: zamyšlení nad udržitelností módy a českou tradicí v nové kolekci

6. září 2017, Mercedes Bens Prague Fashion week, módní přehlídka, Miro Sabo, návrhář

Sponzorované odkazy

Miro Sabo, představil na letošním podzimním MBPFW (Mercedes-Benz Prague Fashion Week) v počátku září 2017 kolekci inspirovanou renesancí, v níž se zamýšlí nad potřebami moderní ženy a udržitelností svých kolekcí.

Návrhář při přípravě modelů použil vedle luxusních látek také zbytky materiálů ze svého ateliéru, které doplnil křišťály Preciosa. V kolekci inspirované historií se objevuje patchwork, košilovina nebo hedvábný dupion.

„Část kolekce tvoří oděvy namíchané někdy i z deseti různých typů látek, zbytek je z hedvábného dupionu, hedvábného sametu nebo oblíbené košiloviny a lnu. Tato myšlenka mi umožnila kombinovat zdánlivě nesourodé materiály, barvy a tvary což mě velmi baví a chtěl bych v tom nadále experimentovat. V kolekci je také vidět inspirace historií a italskou renesancí, která moji tvorbu do značné míry determinuje dlouhodobě,“ vysvětluje.

Luxusní látky a tradiční český křišťál propojil Miro Sabo mimo jiné i technikou patchworku z odstřižků ze svého ateliéru a kombinací různých odstínů a tvarů skla v rámci jednoho modelu.

„Při tvorbě kolekcí vzniká velké množství odpadu. Jsou to například větší nebo menší odstřižky látek. Využil jsem tedy to, co by jinak skončilo bez užitku, a propojil to s novými materiály, které jsem spojil do sofistikovaných tvarů. Ty se neobejdou bez kvality řemeslného zpracování a ruční práce. V reakci na to, že se delší dobu věnuji zejména zakázkové tvorbě, jsem se snažil zúročit zkušenosti získané při každodenním kontaktu se zákaznicemi a jejich potřebami,“ popisuje sám návrhář.

Přehlídku Mira Saba v rámci MBPFW podpořila společnost Preciosa Components, jejíž křišťál Miro na svých modelech využívá. „Zdobení oděvu sklem je tady od počátku lidstva, já historii miluji a rozhodl jsem se na toto téma zaměřit, “ doplňuje Miro Sabo.

„Dělá nám radost, že můžeme podporovat mladé talenty české módy. Miro Sabo navíc se svým přístupem k udržitelné módě a obdivem k precizní ruční výrobě a kvalitě vyznává velmi podobnou filozofii jako Preciosa,“ říká Karel Páral, ředitel rozvoje obchodu a marketingu společnosti Preciosa Components.

Miro Sabo

Je slovenský návrhář, kterého však české publikum přijalo za svého, má za sebou studium na UMPRUM i stáž u Rafa Simonse. Už se svojí první ucelenou kolekcí byl Miro nominován na titul Módní designér roku cen Czech Grand Design 2012. V kolekci na jaro/léto 2016 vytvořené ve spolupráci s praguekabinetem se Miro inspiroval ikonickým milánským umělcem – malířem, sochařem a designérem interiérů Pierem Fornasettim. Nyní se tedy v nové kolekci zamýšlí nad udržitelností módy a českou tradicí v nové kolekci inspirované historií.

Miro Sabo při tvorbě návrhůMiro Sabo při tvorbě návrhů

MBPFW

Mercedes Bens Prague Fashion week je největší módní událostí v ČR. Ukazuje tvorbu vybraných návrhářů z Česka a Slovenska, kteří zde odhalí aktuální kolekce na příští sezonu. Akce je doplněna známými zahraničními značkami v komerční sekci a jako jediná módní akce v ČR má mezinárodní přesah, když náleží do celosvětové sítě fashion weeků organizovaných pod hlavičkou Mercedes-Benz podobně jako New York, Berlín, Sydney, Moskva, Istanbul či México City.

Zdroj foto: Mercedes Bens Prague Fashion week

Autorem článku je Pavla Jelínková. Článek najdete v kategorii dámské oblečení, módní peklo, módní značky a návrháři a ostatní.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu