Kultovky pro podzimní toulání: Dr. Martens

Kultovky pro podzimní toulání: Dr. Martens

25. září 2018, boty, vysoké boty, značka Dr.Martens, Martensky

Sponzorované odkazy

Dr. Martens alias (v Anglii docs či dcs), je anglická značka obuvi, která je kultovkou pro všechnu mládež především ve spojení s hudební scénu a vyznavačů rockové hudby.

Ovšem historie značky je mnohem delší. Spojena je s armádním doktorem Klausem Maertensem z Bavorska. Ten si roku 1945 při lyžování poranil kotník, a protože mu klasická a na tu dobu standardní armádní obuv způsobovala bolesti kotníku, začal se zabývat návrhem na boty, vyrobené z mnohem měkčí kůže. Botám navrhl podrážku se vzduchovým polštářem, která držela kotník pevně a umožnila tak noze i s bolavým kotníkem chůzi. A roku 1947 spolu s Dr. Herbertem Funck založil firmu Dr. Maertens na výrobu těchto bot v Saeshaupte za použití přebytků gumy z Luftwafe.

Dr. Martens 1460 MonoDr. Martens 1460 Mono Vysoké stylové boty od značky Dr. Martens s pojmenováním 1460 Mono v černém provedení s černou podrážkou za 4 499 Kč.

Patent pro R. Griggs Group Ltd.

Patent na tyto botky roku 1959 koupila britská obuvnická firma R. Griggs Group Ltd., která změnila název z Dr. Maertens na Dr. Martens, přičemž 1. dubna 1960 vyrobila první boty vzoru číslo 1460. Později okolo roku 2003 byla výroba přesunuta do Číny a Thajska, ale nedlouho poté – v roce 2004, byla opět obnovena výroba v Anglii, i když pouze pro vybrané modely řady Vintage. Ta nese označení „Made in England“.

Martensky jako znak příslušnosti

Botám se začalo říkat Martensky. Obuv se tedy ze standardní pracovní armádní obuvi v Anglii stala poznávacím prvkem některých skupin – kupříkladu skinhead, které ale v té době nemělo žádné vyhrocené rasistické tendence a tak nějak přirozeně vzešlo z dělnické a pracující třídy. Mimo skinheads byly poznávacím znamením pro multikulturní oblast, když část jejich základny tvořily přistěhovalci z Jamajky.

Dr. Martens AdrianDr. Martens Adrian Nízké kvalitní boty od značky Dr. Martens s pojmenováním Adrian v hnědém provedení bez tkaniček s hnědou podrážkou za 4 099 Kč.

Následně byly Martensky spojeny stále více s rockovou a pop rockovou scénou, a dodnes na ně nedají dopustit takové celebrity jako Paul McCartney, Elton John, Madonna, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, nebo třeba Red Hot Chili Peppers. Další užívání Martensek je dnes často vídat ve stylu SKA.

A že jsou Martensky celosvětovým pojmem, dokazuje i fakt, že roku 1999 byla o historii a vlivu této značky nejen na anglickou kulturu napsaná kniha. V současnosti můžete jednoduše díky internetu shlédnout docela velké množství dokumentů o těchto botách. A stejně jako každý Američan ví, kdy zastřelili JF Kennedyho, pamatuje si každý Angličan, kdy a kde si koupil své první Martensky.

Dr. Martens PolleyDr. Martens Polley Nízké kvalitní boty od značky Dr. Martens s pojmenováním Polley v tmavě modrém provedení s hnědou podrážkou za 3 999 Kč.

Martensky jsou perfektní kombinací prvotřídní kvality, profesionálního zpracování a celosvětové popularity, která z nich udělala u některých generací něco jako Ever Lasting Shoes v překladu tedy věčné boty.

Hlavním znakem Martensek je

  • okovaná špice (i když ne vždy, ani původní model označený číslem 1460 ji neměl)
  • vysoká gumová podrážka se žlutým prošitím (tlumí nárazy při chůzi)
  • výška boty od osmi do dvaceti dírek

Dr. Martens 1460Dr. Martens 1460 Vysoké stylové boty v matu, od značky Dr. Martens s pojmenováním 1460 v černém provedení s hnědou podrážkou za 4 499 Kč.

Originál je jen jeden

Martensky jsou častým vzorem pro kopie mnoha výrobců, ale přetrvává názor, že žádný z nich nedosahuje kvality originálu bot Dr. Martens. Dnešní obuv této značky však není je o vysokých botách, ale k mání jsou i polobotky, mokasíny, sandály, pantofle či tenisky. Boty Dr. Martens se staly prostě legendou. Na nohách je měly jak německé hospodyňky, tak dělníci, obouval je dalajláma i papež, a samozřejmě prakticky všichni příslušníci spojení s rockovým a hardrockovým světem, světem motorkářů a Martensky se dostaly i na módní mola.

Dr. Martens 1460 WDr. Martens 1460 W Vysoké boty od značky Dr. Martens v lesklém provedení, s pojmenováním 1460 W v černém provedení s hnědou podrážkou za 3 699 Kč.

Zkusíte e také?

Zdroj foto: Queens.cz

Autorem článku je Pavla Jelínková. Článek najdete v kategorii obuv, zimní boty a značky a značkové oblečení.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu