Return do historie: víte vše o kabelkách?

Return do historie: víte vše o kabelkách?

11. května 2020, kabelky, kabelka, historie, luxusní kabelky, Fashion Arena Prague Outlet

Sponzorované odkazy

Ženu, která žádnou nevlastní, bychom hledali velmi dlouho, ne-li marně. A většina z nás jich má hned několik. Řeč je o kabelkách, naprosto ikonickém kousku dámských šatníků. Tento doplněk nás doprovází už od nepaměti, jeho role se však poněkud proměnila. Zatímco ze začátku převládala jeho praktická funkce, s postupem času začala převažovat ta dekorační. Jak to s kabelkami vypadalo v průběhu let?

Potřeba přenášet věci se objevila vlastně už se vznikem samotného lidstva. Nejprve tuto funkci plnily vaky či saky z nejrůznějších materiálů, později je vystřídaly sáčky či měšce. Kabelky, jak je známe dnes, se rozmohly v 20. století, kdy začalo docházet ke zrovnoprávnění žen, uvolňování pravidel a tašek se jich ujali módní návrháři. A právě tehdy vznikla celá řada návrhů, které se do jisté míry a v mnoha obměnách objevují dodnes.

Kabelky ze začátku 20. století byly spíše menšího charakteru. Ženy v nich tehdy nepotřebovaly nosit hromady věcí, jak je tomu často dnes, a vystačily si s malými modely nošenými v ruce či zavěšenými na zápěstí. Hlavní bylo kvalitní provedení a začínalo se experimentovat se zajímavými tvary či kapsičkami a přihrádkami.

Praktičtější podobu kabelek přinesla inovátorská Coco Chanel, jejímž cílem bylo umožnit ženám stylové, ale pohodlné cestování. A inspiraci hledala v mužském světě a vojenských brašnách. Trend se neujal hned, ale potřeba praktických kabelek po válce rostla, a s ní i čas větších kabelek přes rameno.

Ženskost se kabelkám vrátila v 50. letech. V té době se také začalo experimentovat s materiály, trendem se stalo umísťování log značek na produkt a započal také trend celebrit, po nichž byly modely kabelek pojmenovány. 60. a 70. léta se pak nesla na vlně hippies, kdy byly kabelky výrazné a originální. Výstřednost pokračovala i v 80. letech, kdy zároveň začalo dominovat heslo “čím větší, tím lepší”. Devadesátkám dominovaly právě zrozené ikony, například kabelka nošená Carrie ze Sexu ve městě. Ať už je vám bližší jakýkoliv styl či velikost kabelky, svou “it bag” zajisté najdete ve Fashion Arena Prague Outlet, a to navíc za příjemné ceny.

Foto: FAPO

Autorem článku je Jana Krajčová. Článek najdete v kategorii doplňky, kabelky a módní kabelky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu