Saka

Saka

24. červen 2020,

Každá sezóna, a zejména pak ta jaro-léto, je ideální příležitostí ukázat se světu v novém kabátku. Ale nemusí to být zrovna kabátek. Pokud je nějaký kus oblečení, který neodmyslitelně patří k počasí tohoto období a neměl by chybět v šatníku správného getlemana, je to sako. Ale pozor – není sako jako sako! Víte, jak má vypadat sólo sako nebo co si představit pod pojmem sportovní sako? Pokud ne, po přečtení dnešního článku budete mít určitě zcela jasno a třeba i doplníte své outfity o nový stylový kousek.

Sako by nemělo chybět v šatníku správného getlemana.

Sako by nemělo chybět v šatníku správného getlemana.

Oblekové sako

Začneme hezky od základů. Sako je primárně horní částí obleku, tedy základní pánské dvoudílné sady společenského oděvu. Obleky se šijí ze speciálních látek, které jsou jemnější, mají nižší gramáž a mnohdy jim nechybí lesklá vlákna. Asi není třeba zdůrazňovat, že perfektně padnoucí oblek by určitě neměl chybět v žádném pánském šatníku.

Pokud je vám líto, že svůj pěkný oblek nevyužíváte tak často, jak by si zasloužil, a jen vám nečinně leží ve skříni, určitě z něj a ani jeho částí nedělejte běžnou součást vašeho šatníku. Oblek je obvykle určený pro konkrétní události a nosí se jako komplet. Takže ač se může zdát, že sako od obleku bude vypadat skvěle i s neformálními kalhotami, realizace takových outfitových nápadů se raději vyvarujte. Tyto pokusy nedopadnou nikdy dobře, ba naopak spíše směšně, a rozhodně nesvědčí o vašem vytříbeném citu pro módu. Pravidlo číslo jedna tedy zní – oblekové sako nosíme pouze v kombinaci s oblekovými kalhotami.

Možná vás napadá otázka, jak je to s kalhotami od obleku, platí pro ně stejně pravidlo? Zde je společenský diktát o něco otevřenější. Pokud k nim vyberete vhodnou košili, pásek a například vestičku, popřípadě je kombinujete s kšandami, můžete vytvořit velice stylový outfit. Každopádně nezapomínejte na to, že kalhoty jsou nejčastěji opotřebovávanou částí obleku a při běžném nošení mohou dostat pořádně zabrat. Může se pak stát, že až přijde chvíle, kdy by měl zazářit celý oblek, zjistíte, že se časté nošení kalhot podepsalo na jejich vzhledu a je nutné pořídit nové, či v horším případě hned celý oblek.

Solo sako neboli blejzr

O poznání mnohem variabilnějšími alternativami oblekových sak jsou takzvané blejzry neboli solo saka. Ty se někdy mohou oblekovému saku svým střihem velmi podobat a patří stále mezi elegantnější varianty těchto pánských svrchníků. Nicméně oproti striktním pravidlům, kterých se musí držet obleková společenská saka, zde najdete nepřeberné množství stylových prvků i provedení.

Pro blejzr je typickou látkou vlna, která patří mezi naprosto klasické materiály pro tento typ oděvu. Z hlediska vzorů se zde fantazii téměř meze nekladou – výjimkou nejsou ornamenty, drobné motivy ani extravagantnější káro. Kvalitní, elegantní sako se neobejde bez podšívky, a i když se může zdát, že v případě nápadné látky by byla vhodná podšívka střídmějšího barevného odstínu, i zde se často vedle těch obyčejných využívají výraznější dekory. V případě jednobarevných provedení blejzrů se můžete setkat s hravými a ozvláštňujícími detaily v podobě vyšívaných klop, odznáčků i ozdobných knoflíků.

Střihy sólo sak respektují každý typ postavy. Kromě toho již zmíněného klasického oblekového si můžete vybrat i ze střihů jako je extra slim, slim či modern. Ty respektují mimo rozdílnosti pánských postav i osobní vkus a pohodlí nositele. Variabilita se týká i rozparků na zadní straně – můžete zde najít dva, jen jeden a někdy klidně žádný. Rozvolněnost přísných pravidel pod taktovkou módních trendů se dotkla i počtu knoflíků na zapínání saka. Dva knoflíky jsou běžnou praxí, ovšem stále častěji se objevuje i pouze jeden, který saku dodá moderně elegantní vzhled. To, co ovšem i u blejzru zůstává naprosto neměnné, je pravidlo košilového rukávu – ten by měl vykukovat cca 1–2 cm.

Co by to bylo za sako, kdyby mu chyběly kapsy, že? U solo saka mohou kapsy kopírovat vzhled a řešení jako je tomu u oblekových sak, kdy jejich okraj zakrývá krátký lem. Další variantou jsou kapsy pouze vodorovně prořízlé nebo dokonce našité, odborně nakládané kapsy, což u obleků nepřichází v úvahu.

Zajímavost: Víte, co je takzvaná biletová kapsička? Jedná se o malou kapsičku nad hlavní kapsou, která přetrvala na kabátech a sakách od počátku 20. století a původně sloužila na uložení jízdenky. Dnes jsou tyto kapsičky spíše jen dalším oživujícím detailem.

Sportovní a volnočasová saka

Tou nejvíce ležérní a nejméně formální variantou saka je to sportovní označované i za volnočasové. Jde o poměrně velmi univerzální kousek, který se stane součástí vašich každodenních outfitů – s kalhotami chinos, ale i obyčejnými džíny vytvoříte stylový look v duchu šviháckého smart casual, v němž se budete cítit zkrátka pohodlně.

Možnost výběru střihů sak zůstává stejně bohatá jako u blejzrů, zapínání je však stále častěji pouze na jeden knoflík, což ještě více podporuje onu ležérnost a komfort. Z materiálů převládají jednoznačně ty přírodní jako bavlna, len nebo směsi, v nichž přírodní materiál převládá. Lehkou extravaganci představují saka z džínoviny, díky nimž bezpochyby vystoupíte z řady. Dalším rozdílem oproti předchozím dvěma variantám je také možná absence podšívky.

Volnočasové sako představuje jednoduchou eleganci, kterou si oblíbili obchodní zástupci či úředníci, jejichž profese vyžaduje určitý dress code, ale zároveň se chtějí cítit komfortně. Nicméně je tento typ saka perfektní volbou na párty, denní firemní akce i rande.

Doufáme, že jsme vás v dnešním článku přesvědčili, že sako je skutečně zajímavým kouskem oblečení, který stojí za to zařadit do svého šatníku. A pokud na pánská saka už nyní nedáte dopustit, jistě s námi budete souhlasit, že je teď ten správný čas pořídit si nějaký nový model a oživit svou sbírku. Skvěle padnoucích a stylových sak totiž není nikdy dost!

Autorem článku je Redakce. Článek najdete v kategorii pánské oblečení.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu