Jedni ho milovali, druzí nesnášeli: Ikona módního světa Karl Lagerfeld

Jedni ho milovali, druzí nesnášeli: Ikona módního světa Karl Lagerfeld

18. ledna 2021, Jedni ho milovali, druzí nesnášeli, ikona módního světa, Karl Lagerfeld, návrhář

Sponzorované odkazy

Blíží se výročí úmrtí módního velikána, jehož jméno znají i za hranicemi světa haute couture. Karl Lagerfeld byl ikonou, revolucionářem a módním inovátorem. Jeho troufalost a umění vdechnout klasice nový život ho katapultovala do pozice kreativního ředitele světově známého módního domu Chanel.

Nejvíce ve svém životě hýčkal svou kočku, propojil svět high-fashion s módními řetězci a byl známý svými kontroverzními výroky. Připomeňte si při této příležitosti zajímavosti z jeho života a inspirujte se oblečením jeho stejnojmenné značky. Pro inspiraci jsme se vydali do Fashion Arena Prague Outlet ve Štěrboholech.

Černé lodičky Karl Lagerfeld, outletová cena 2 349 Kč

Jeho osobitý styl

Tuhý bílý límec, tmavé sluneční brýle, kožené rukavice a bílý culík. Ikona, kterou milovníci módy jistě znají. Sám Karl zůstával nápadně nezměněn navzdory tomu, s jakou vizí přistupoval k módní tvorbě. Byl totiž známý svým impozantním pracovním nasazením i nedostatkem sentimentality, se kterou přistupoval ke svým vlastním návrhům. Inspiroval odhodláním přinášet stále něco nového. Myšlenka, že bude celý život přepracovávat jednu věc, byla jeho noční můrou a často se proto zbavoval umění, předmětů, návrhů a nápadů, které ho dříve inspirovaly.

Rukavice Karl Lagerfeld, outletová cena 1 449 Kč

Až po mezinárodní soutěži

Svou kariéru nastartoval úspěchem v mezinárodní soutěži, kde získal cenu za nejlepší vlněný kabát. Poté byl najat jako pomocný asistent a učeň v domu Pierra Balmaina a jeho dalším krokem už byla rovnou pozice designéra. Svazující pravidla haute couture a formální oblečení pro bohaté ho ale nebavila, a tak se rozhodl odejít a stát se návrhářem konfekce na volné noze. Bylo to odvážné? Ano, téměř až bláznivé. Karl byl však toho názoru, že móda, která se nedostane na ulici, není módou.

Sako a sukně KL, sako 6 399 Kč, sukně 4 699 Kč

Značky, pro něž pracoval

Jako nezávislý tvůrce pak začal postupně pracovat pro značku Chloé, Fendi či Chanel, kde byl kreativním ředitelem až do své smrti. Na začátku této spolupráce čelil kritice. Lidé nevěřili, že by známý odpůrce haute couture zvládl práci s touto až národní památkou. Lagerfed jim ale svými kreativními nápady dokázal opak a oživil oblečení, aniž by narušil ducha značky. Mimo jiné se proslavil také svými přehlídkami a touhou reflektovat dění ve společnosti. Přehlídkou pro Fendi v roce 1993, do které obsadil striptérky a známou hvězdu filmů pro dospělé, například zvedl ze židle ředitelku amerického Vogue, která okamžitě přehlídku opustila.

Hrnečky Karl Lagerfeld, outletová cena 1 049 Kč

Hlasitý a nebojácný

Karl se jednoduše nebál říci nahlas to, co si myslel a jeho kariéru provází spoustu provokativních momentů. Po tom, co sám zhubl 42 kg za 13 měsíců, se nebál veřejně kritizovat vzhled mediálně známých osobností. O sestře britské vévodkyně veřejně prohlásil, že není hezká a měla by se ukazovat pouze zády. O princezně Dianě řekl, že je krásná a milá, ale hloupá. Obdivoval božský hlas zpěvačky Adele, a přesto ji označil za moc tlustou. Kromě vzhledu a volby oblečení se nebál ani vyjádřit svůj názor na politická rozhodnutí.

Vínová kabelka Karl Lagerfeld, outletová cena 4 099 Kč

Navzdory jeho kritice a upřímnosti však prokázal světu módy neuvěřitelnou službu. Byl jediným designérem, který v Paříži předváděl každý rok dvě kolekce haute couture a současně pracoval pro největší módní giganty. Pomohl vybudovat luxusní impéria a v 90. letech založil i svou vlastní stejnojmennou moderní značku, která má stovky kamenných obchodů po celém světě, jedním z nich je například ten ve Fashion Arena Prague Outlet. I zde narazíte na typické kolekce inspirované jeho milovanou kočkou Choupette. Zvíře, kterému po své smrti odkázal část svého majetku a kterou nikdy nenechával bez dozoru. Možná bláznivý, ale svůj a geniální. Takový byl Karl Lagerfeld.

Šaty KL, outletová cena 1 449 Kč

Fashion Arena Prague Outlet

Fashion Arena Prague Outlet ve Štěrboholích je s více než 200 módními značkami na ploše 25 000 m² jedním z největších outletových center v České republice. Je bezbariérově položený a od roku 2007 kdy byl otevřen, nabízí značkové zboží každý den o 30 až 70 % výhodněji. Kromě celosvětově známé špičky, zastoupené značkami jako je Armani Outlet, Hugo by Hugo Boss&Pennyblack&McQ by Alexander McQueen, Gant, Guess, Levi‘s, Tommy Hilfiger, Lacoste atp., si zákazníci Fashion Arena Prague Outlet mohou svůj šatník obohatit o unikátní kousky méně známých výrobců. V obchodech si zákazníci nakoupí kompletní outfit včetně obuvi, šperků, spodního prádla, koženého zboží, sportovního vybavení, cestovních zavazadel a doplňků stejně jako kosmetiku, hračky či potřeby pro domácnost.

Klíčenky Choupette a Karl, outletová cena 849 Kč

Zdroj foto: FAPO

Autorem článku je Pavla Jelínková. Článek najdete v kategorii dámské oblečení, luxusní kabelky, módní peklo, módní značky a návrháři a pánské oblečení.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu