Kožené a riflové bundy můžete nosit při každé příležitosti

Kožené a riflové bundy můžete nosit při každé příležitosti

18. listopadu 2021,

Ráda nosíte boty na podpatku či na platformě nebo dáváte přednost sportovní obuvi? Raději si obléknete šaty nebo kalhoty? V případě riflových a kožených bund je to úplně jedno, protože se hodí naprosto ke všemu.

Typická riflovina už dávno není jenom modrá

Riflové bundy jsou hitem posledních zejména čtyřiceti let. Ženy si hustě tkanou keprovou látku modré barvy oblíbily natolik, že ji nosí prakticky celoročně. Dnes už ovšem riflovinu neboli denim seženete nejen ve všech odstínech modré, ale také v hnědé, černé nebo bílé barvě. Výjimkou není například ani barva šedá.

Buďte tou, kterou chcete být

Chcete být za dámu, divošku nebo pořádnou romantičku? Riflová bunda z vás dokáže vykouzlit takovou osobnost, jakou si zrovna přejete být. Tento typ bundy se hodí k modernímu i retro stylu, stejně jako k boho nebo vintage stylu. A protože výrobci vyrábějí riflové bundy i se zateplením, můžete skutečně nosit riflovinu, i když se teploty pohybují pod bodem mrazu.

Zásady péče o riflovou bundu

Je ovšem velmi důležité dbát na správnou péči o riflovinu. Jen tak vám vydrží dlouhá léta.

  1. Riflovou bundu skladujte pouze na ramínku, nikdy ji neskládejte, protože by se v záhybech mohla takzvaně ošoupat.
  2. Bundu neperte, a pokud ji přeci jen potřebujete vyprat, pak ji obraťte naruby.
  3. Ulpěl-li na bundě nějaký zápach, například z ohniště, zabalte ji do igelitu a umístěte ji na několik hodin, nejlépe přes noc, do mrazáku. Tak všechen zápach vyčichne.
  4. Riflovou bundu nikdy nesušte v sušičce a už vůbec ji nežehlete. Vždycky ji jen vyvěste na ramínko.

Co nechybí ve skříni žádné ženy? Jednoznačně křivák

Stálicí módního nebe jsou taktéž kožené bundy. Jen málo žen nemá v šatníku alespoň jeden křivák, který patří mezi módní kousky kombinovatelné se sukněmi, šaty, kalhotami i s výhradně sportovním oblečením. Kůže, podobně jako riflová bunda, se hodí k modernímu, retro stylu nebo rovněž i boho stylu.

Péče o koženou bundu není žádná věda, přesto je třeba dát si pozor Kožené bundy vám v šatníku vydrží desítky let, neboť s přibývajícími roky nestárnou, ale naopak získávají nezaměnitelný vzhled. Abyste ho ale docílili, i o koženou bundu se musíte čas od času starat, a také se držet několika důležitých rad a tipů:

  • Před tím, než si bundu vezmeme poprvé na sebe, ji naimpregnujeme. Pořídíme si buď speciální přípravky na kůži anebo použijeme včelí vosk, který je velmi účinný.
  • Bundu naimpregnujeme znovu po zhruba půl roce anebo pokaždé, když přijde do styku s vodou. Nejdřív ji ale necháme dokonale proschnout.
  • Jak riflovou, tak i koženou bundu vždycky věšíme na ramínko a neskládáme. V záhybech by mohla popraskat.
  • Pokud ji potřebujeme vyčistit, používáme pouze navlhčený hadřík a přírodní mýdlo nebo šampón. Nikdy nepoužíváme saponáty ani agresivní čisticí prostředky. Ty by mohly kůži nenávratně poškodit.
  • Alespoň jednou za rok nebo za dva dáme koženou bundu na údržbu k odborníkům, kteří se postarají o to, aby vypadala jako nová.

Koženka nevydrží tolik co kůže

Pořizujete-li si místo kůže koženku, pak musíte počítat s tím, že koženka vám vydrží jen pár let, někdy skutečně jen sezónu nebo dvě. Navíc budete-li koženkovou bundu nosit v zimě a přijde do styku se solí, nenávratně se poškodí. Na druhou stranu má koženka jednu velkou výhodu, a to, že ji lze vyrobit s hladkým, lesklým nebo hrubým povrchem.

Dbáte-li na kvalitu a rádi do kvality také investujete, pak rozhodně vsaďte bundu z pravé kůže. A rovnou si pořiďte i koženou bundu s beránkem, která vás zahřeje i na podzim a v zimě.

Autorem článku je Redakce. Článek najdete v kategorii dámské oblečení.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu