Génius jménem John Galliano / Profil návrháře Johna Galliana

Génius jménem John Galliano / Profil návrháře Johna Galliana

10. listopadu 2008, John Galliano, Dior, Christian Dior, John Galliano Haute Couture, John Galliano profil

Sponzorované odkazy

John Galliano je bezesporu jedním z nejvlivnějších módních návrhářů této doby. Narozen na Gibraltaru, vyrostl však v Londýně a dnes je uměleckým ředitelem jednoho z největších módních domů na světě, kterým je bezpochyby Christian Dior.

Dlouhá cesta z rodného Gibraltaru

John (vlastním jménem Juan Carlos) Galliano se narodil v roce 1960 na Gibraltaru a jak sám tvrdí, tady se zřejmě zrodila jeho láska k textiliím a módě: „Pamatuju si vše, souky, trhy, tkané látky, koberce, bylinky, vůně Středomoří… Tady se zrodila má láska k látkám.“ V roce 1996 se rodina přestěhovala do Jižního Londýna, kde John začal navštěvovat základní školu. Začátky v nové zemi, tak odlišné od své rodné, byly pro Johna velmi těžké. Teprve až když se v šestnácti odešel studovat design do Londýnské City objevil umění a lidi, kterým se tak trochu podobal. Po té pokračoval ve svých studiích na Saint Martin's School a právě tady se zrodila hvězda. „Opravdu jsem dřel. Většinu času jsem trávil v knihovně, kde jsem do nekonečna vytvářel návrhy.“ To se mu později velmi vyplatilo. Studia zakončil svou absolventskou romantickou kolekcí nazvanou “Francouzská revoluce“, jež sklidila velký úspěch a samotný ředitel velkého londýnského obchodního domu Brown's, byl tak uchvácen, že v něm hned Gallinovi nabídnul výlohu.

Galliano návrhářem roku

V roce 1986 byl John Galliano oceněn jako nejlepší návhář roku a tuto cenu pak v následujícím desetiletí dostal ještě třikrát. Po té co však poprvé představil svou kolekci podzim/zima v Paříži nadšenému publiku, rozhodl se, že Londýn opustí a jeho domovem se stane právě Paříž. Zde si jeho geniálního talentu všiml ředitel společnosti LVHM Bernard Arnault a jmenoval ho designérem domu Givenchy, a to jak pro Haute Couture tak i Ready-to-wear kolekci. Rok na to však své místo přenechává Alexandrovi McQueenovi a příjímá místo hlavního designéra u Christiana Diora.

Prvním kouskem, který Galliano u Diora vytvořil, byly šaty pro princeznu Dianu, která se v nich ukázala v New Yorku na slavnostní přehlídce k padesátému výročí značky Dior. Jeho pozoruhodné kolekce se vždy setkaly s velkým úspěchem a histerickým nadšením. Galliano se totiž nebál kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Ve svých kolekcích se nechal inpirovat jak tradičním diorovským “New Lookem“, tak i oblečením masajských či indiánských dívek nebo indických princezen, neváhal nakombinovat ani gangsta hiphopovou módu s šaty pekingských opernív div.

V roce 1999 byl Galliano povýšen na uměleckého ředitele všech diorových řad, včetně kabelek, bot, spodního prádla a plavek, ale taktéž se staral i o reklamu. Galliano se spojil se slavným britských fotografem *Brianem Knight*em a spolu vytvářejí sexy reklamní kampaně, ve kterých nechybí slavné osobnosti jako například Madonna, Nicole Kidman, Celine Dior nebo také Lauryn Hill.

Gallianova rafinovaná kombinace drzosti, glamour a street módy jsou tím pravým pro Dior a pro ženu třetího tisíciletí.

Kolekce Haute Couture fall/winter 2008/2009

Zdroje: www.dior.com, http://www.designmuseum.org/…ohn-galliano

Autorem článku je Beáta B.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu