EdP v. EdT - Víte, v čem je rozdíl? / Parfémy

EdP v. EdT - Víte, v čem je rozdíl? / Parfémy

4. února 2009, parfémy, parfém, eau de parfum, eau de toilette, toaletní voda, EdP, EdT, Parfum, parfémovaná voda

Sponzorované odkazy

Vsadím se, že většina z vás dbá pečlivě o svůj zevnějšek, chce se oblékat do kvalitního, značkového a trendy oblečení. Chcete se cítit dobře, sebevědomě a taktéž dobře působit na své okolí, možná ale zapomínáte na podstatnou věc, která váš dojem může podstatně vylepšit. To podstatnou věcí je parfém, vůně, kterou můžete přizpůsobovat svému momentálnímu rozpoložení, příležitosti či ročnímu období. Dnes je nabídka parfémů, a to jak těch dámských, tak i pánských, opravdu široká a každý, a to i ten nejnáročnější zákazník, si jistě přijde na své. Abychom se však vyjadřovali správně, je nutno podotknout, že ne všechny nabízené vůně v oslňujících flakoncích jsou parfémy. Pokud se pečlivě podíváte, na každé voňavé lahvičce je napsána zkratka, která určuje o jaký typ vůně se jedná. Parfum, EdP nebo EdT? Že nevíte, jaký je v tom je rozdíl? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Parfém

Parfémy se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice (jednoduše řečeno podle intenzity vůně), zbytek směsi pak zastupuje koncentrovaný líh. Parfém je ve skutečnosti tou nejdražší a nejkoncentrovanější vůní, kterou je možné zakoupit. Podíl vonných látek je zde 15 – 40 %. Vzhledem k jeho vysoké ceně se s parfémy můžeme setkat pouze v parfumeriích nikoli ve drogeriích, kde se běžně prodávají EdP a EdT. Při aplikování parfému je dobré vzít v potaz jeho intenzitu, pokud totiž vlastníte silnější vůni, stačí pár kapek na zápěstí či za uši a můžete si být jisti, že budete vonět celý den. Parfém se skládá ze tří částí, podle toho, jak se které vůně uvolňují:

Hlava (vysoké tóny) je to první, co po aplikaci ucítíte. Právě hlava parfému utváří váš první dojem a právě proto je na ní kladen velký důraz. Doba trvání se pohybuje okolo 15 minut.

Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin, a to dvě až tři hodiny..

Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání bývá několik hodin (3 – 4), avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Kvalitní a taky často drahé parfémy se sestavují tak, aby ve všech fázích rozvíjení vůně byl zajištěn harmonický a stálý průběh.

EdP v. EdT

Pokud na flakonku najdete magickou zkratku EdP, která znamená Eau de Parfum (česky též parfémovaná voda), jedná se slabší vůni s podílem vonných látek okolo 8 — 15 %. Ještě slabší podíl vonných látek má EdT, tedy Eau de Toilette (česky toaletní voda), a to pouze 7 – 12 %. Vzhledem k nízké intenzitě vůní, označených těmito dvěma značkami, musíte počítat s tím, že ji na sebe budete muset aplikovat častěji, i několikrát za den. Příjemnou však pro vás může být jejich cena a taktéž dostupnost, neboť EdP a EdT najdete běžně v drogeríich.

Autorem článku je Beáta B.. Článek najdete v kategorii kosmetika.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu