Pašmína je láska na první dotek – kouzelná přitažlivost pašmíny

Pašmína je láska na první dotek – kouzelná přitažlivost pašmíny

14. února 2009, pašmína, Pashmina, www.pashmina.cz, šály, kašmír, hedvábí

Sponzorované odkazy

Už za dávných časů byl kus oděvu z pašmíny pro jeho nositele zdrojem hrdosti, jako by se jednalo o nějaký šperk. Na královských dvorech Francie a Petrohradu byly dámy v 18. století touto tkaninou naprosto ohromeny. Módní horečka zcela propukla poté, co dal Napoleon své manželce Josefině šál z pašmíny. Svou velkou oblibu si u příznivců vysoké kvality zachovala dodnes.

Stoprocentně přírodní „diamantová tkanina“

V odlehlých oblastech Himalájí v Tibetu, Kašmíru a Střední Asii žijí kozy zvané „Chyangra“. Z jejich slabin se získává Pashmina, nejjemnější a zároveň nejteplejší kašmír na světě. Jemná vrstva spodních chloupků chrání kozy v drsných himalájských zimách a je překryta ještě jednou vrstvou hrubých odumřelých chlupů. Ručně se vyčesává pomocí speciálních hřebenů, srst, která je přirozeně schazována (takže se kozám nijak neubližuje), a je tedy velmi pracné získat čistou pašmínu. Pro výrobu jednoho šálu je zapotřebí roční přírustek srsti ze tří koz. K pašmíně se přidává přírodní hedvábí – docílí se tím třpytu a lesku. Výrobci připravují tzv. hedvábnou pašmínu v různých poměrech – nejčastěji 70 % pašmíny a 30 % hedvábí.

Pašmína – výsledek jemné ruční práce

Pašmína je vyráběna ručně tradičními postupy, a tak občas obsahuje nepravidelnosti v úpletu a vzoru. Není možné ji vyrábět tovární velkovýrobou právě kvůli její jemnosti (vlákno pašmíny má průměr jen 1/6 síly lidského vlasu). Zkušený profesionál získá asi dvacet gramů vlákna za den. Tudíž samotný proces získávání vláken požaduje velkou trpělivost. Pro představu – ušít jeden šál trvá zhruba patnáct dní, když započítáváme i proces získávání materiálu. Samotný šál jsou zruční mistři schopni ušít za dva až tři dny. Barví jej převážně v barvivech na přírodním základě. Pro ozdobu jsou na každém šálu třásně zakončené ručně umotaným uzlíčkem.

Není šála jako šála

Pašmína představuje velmi praktický doplněk oděvu do chladnějších dnů. Díky lehkému materiálu působí vzdušně až letně. Nemusíte chodit zachumlaní v huňaté a často kousavé šále. Oblékněte se do pašmíny, oblékněte se do „diamantové tkaniny“. Je pravda, že 100% pašmíny působí usedleji a jednoduše, ale můžete zvolit variantu s přísměsí hedvábí, zajisté najdete ten správný vzor.

Kde sehnat pašmínu a jak se o ni starat?

Pašmína vám vydrží po celý život, pokud jí věnujete náležitou péči. Ve vlažné vodě se smí prát jak v ruce, tak v pračce, ovšem nejbezpečnější je suché čištění. Nikdy oblečení z pašmíny nevěšte, vždy je nechte volně uschnout a před tím jen ručníkem lehce vysajte vodu – neždímejte!

Pašmínu seženete nejsnadněji prostřednictvím internetových obchodů. Krásné šály z vlny a kašmíru zakoupíte na [ odkaz byl odstraněn ]. První český Internetový obchod s Pašmínou a hedvábím naleznete na stránkách www.pashmina.cz. Zakoupíte zde nejen šátky, ale například také luxusní twinsety ze 100% pašmíny, nebo pánské elegantní svetry do „véčka“.

Zdroj: www.pashmina.cz, [ odkaz byl odstraněn ]

Autorem článku je Martina B.. Článek najdete v kategorii doplňky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu