Pánové, klobouky jsou stylové a navíc teď i in! / Pánské klobouky

Pánové, klobouky jsou stylové a navíc teď i in! / Pánské klobouky

14. března 2009, klobouk, cylindr, pánský klobouk, pánské doplňky, Top Man, H&M, Top Shop

Sponzorované odkazy

Klobouk je známá věc pánských i dámských šatníků, ale o jejich historii toho pravděpodobně lidé moc nevědí. Popularita těchto originálních pokrývek hlavy v posledním století výrazně ochladla. Možná je čas na jejich návrat.

Historie klouboků

Vznik slova klobouk, jak ho známe my, pochází z tureckého kalbok nebo tatarského kalpak. Ve francouzském jazyce byl původně označován jako mode (móda). Což vysvětluje název modistka, což je žena zabývající se výrobou klobouků. Nejstarší klobouky nosili už v Starém Římě a Řecku. Tehdy tyto klobouky, ale neměli s módou nic společného, byli pouze pro ochranu před sluncem a deštěm. Mezi používané materiály patřila sláma, plsť a kůže.

Dnes patří mezi nejoblíbenější a nejznámější typy, buřinka, cylindr a panamský klobouk známý z filmu Mlčení jehňátek na hlavě Anthony Hopkinse jako Hannibala. Pro zajímavost – největší, rekordní klobouk vytvořila česká firma Karpet a vidět ho můžete v Muzeu kuriozitu a rekordů v Pelhřimově.

Klobouk je symbolem elegance a stylu

Zatím co v minulém století byli klobouky symbolem přepychu a bohatých lidí ve společnosti, dnes je klobouk v ústraní. Klobouky na ulici uvidíme jen zřídka, čepice je doslova vytlačili z našich šatníků. Ale klobouky jsou stále v určitých situacích symbolem elegance a stylu na úrovni. Stále se udržuje tradice klobouků na významných událostech, jako jsou třeba dostihy. I veličenstvo anglická královna Alžběta II. nosí klobouky téměř na všechny společenské události.

Dnešní muži na klobouk a cylindry zapomněli, což je velká škoda. Tyto originální pokrývky hlavy dotváří celkový vzhled a povyšují nositele na moderního gentlemana. Dnes se klobouky dostávají zpět do módy, ale tentokrát spíše pro mladou generaci a klobouky dotvářejí styl nedbalé elegance a ležérního vzhledu.

Inspirovat se můžete ukázkou módních klobouků pro muže od populární švédské značky H&M a od britské značky Top Man, která spadá pod známý řetězec Top Shop:

Zdroj: http://www.topman.com, http://www.hm.com, www.abeso.cz, www.hominiemerito.com

Autorem článku je Lucie Z.. Článek najdete v kategorii doplňky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu