Parfémy – parfém aneb historie světa vůní

Parfémy – parfém aneb historie světa vůní

14. července 2008, Parfém, Parfémy, parfémy.cz, parfémy levně

Sponzorované odkazy

Parfém – už jen samotné tohle slovo dokáže vyvolat v mysli představu luxusu, dokonalosti a svůdnosti. Parfémy jsou vedle šperků jedny z nejstarších módních doplňků a zcela jistě o ty nejrafinovanější: ačkoli nejsou vidět, dokážou pravé divy, a takhle se činí již hezkých pár tisíc let.

Stejné příjemné pocity z vůně jako my měly určitě i staré Egypťanky, když si posadily na paruku voňavou homolku, dámy z celého Středomoří při potírání těla vonným olejem, Řekyně a Římanky nořící po koupeli prsty do pyxid ukrývajících vonné masti i ženy arabského světa, jež jako první mohly vyzkoušet koncentrované vůně destilovaných rostlinných silicí rozpuštěných v lihu.

V Evropě nového věku parfémy patřily k základním toaletním potřebám dam i pánů, v dobách méně dbajících na hygienu byly společenskou nutností, používaly se svého času dokonce i v podobě vonných kuliček přidržovaných u nosu v prostředí nepříliš vábně zavánějícím (a že takových míst bylo!). O tom, jak rafinované parfémy byly zákazníky žádány, si můžeme udělat představu díky dodnes vyráběné Eau de Cologne 4711. Tato citrusová kompozice nejméně dvanácti složek, vytvořená již v roce 1709 výrobcem parfémů Giovannim Maria Farinou v Kolíně nad Rýnem, měla připomínat vůni ranní jarní přeháňce.

Skutečnou revoluci mezi parfémy však vyvolal až parfém No. 5 Coco Chanel – jednalo se totiž o kompozici přírodní a syntetické vůně, díky čemuž se parfém zcela vymykal tehdejší produkci i svou „vytrvalostí“: vydržel vonět neuvěřitelně dlouhé hodiny.

Dnes můžeme vybírat z neskutečně široké nabídky parfémů, na své si přijdou i vyznavači neobvyklých vůní. Prázdniny pod horkým sluncem připomíná parfém Un Jardin en Méditerranée, moderní Popelky ocení Midnight Poison, kombinaci růží s ambrou a pačuli, milovnicím bylinek se nabízí Aqua Allegoria Mentafollia.

A jak si vybrat ten správný parfém? Je to stejné jako se skvěle padnoucím oblečením: po pár chvílích zapomenete, že jej na sobě vůbec máte.

Parfém – No. 5 Coco Chanel

Kvalitní parfémy můžete koupit na www.parfemy.cz.

Autorem článku je Lucie Žáková. Článek najdete v kategorii kosmetika.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu