Džíny letos slaví, nahlédněte do jejich historie! / Džínový seriál část 1.

Džíny letos slaví, nahlédněte do jejich historie! / Džínový seriál část 1.

13. března 2009, džíny, rifle, jeans, jeansy, Levi Strauss, džíny trendy, džíny historie, denim,

Sponzorované odkazy

Tak jak je na Luxurymag.cz zvykem, tak i tento měsíc pro Vás máme něco speciálního. V březnu Vám naservírujeme náš džínový seriál, ve kterém se budete moc dočíst o džínách jako takových, o jejich historii a v jednotlivých dílech pak také představíme různé značky riflí, které jsou mezi lidmi nejpopulárnější. Dnešní úvodní článek džínového seriálu nás zavede do jejich historie, což nás přivádí k faktu, že džíny letos slaví významné jubileum. Jejich vynálezci, Levi Straussovi, by totiž letos bylo 180 let.

Džíny dnes tvoří nezbytnou součást dámského i pánského šatníku a dá se říci, že jiné kalhoty než džíny nepoznaly takový úspěch. Avšak trvalo to skoro sedmdesát let, než se rifle takto masově rozšířily, zpočátku totiž sloužily pouze amerických zlatokopům jako montérky.

Džíny – původně jen montérky pro zlatokopy

Za vynálezce tohoto dnes tolik nezbytného kusu šatníku se považuje Levi Strauss, který z rodného Německa odjel se svou rodinou do Ameriky s vidinou lepšího života a tady během zlaté horečky dodával horníkům montérky z krepové bavlny z Francie nazývanou „serge de Nimes“ (neboli krep z Nimes). Odtud tedy název denim. Když už jsme u vysvětlování pojmů, tak slangový výraz pro tyto kalhoty byl „jeans“, tedy česky džíny, tento výraz je odvozen z francouzského názvu města Janov – Genes, odkud se dovážel levnější bavlněný materiál na výrobu těchto hornických montérek. Horníci s nimi byli velmi spokojeni, protože Leviho kalhoty byly pevné a vydržely tak dlouhou dobu. Avšak jedna věc na těchto kalhotech ještě nebyla dokonalá, a to jejich kapsy, které měly krátkou životnost. Tento problém vyřešil nevadský krejčí Jacob Davis, který roku 1872 poslal Straussovi dopis, ve kterém mu vysvětluje, jakým způsobem by se dala životnost kapes prodloužit; začal spojovat vrchní rohy kapes nýtky a přidal také kapsový stehový design. Jacobs však neměl dost peněz, aby si tento způsob patentoval, tak předpokládal, že Levi zaplatí papírování a že vyjdou s patentem společně. Levi byl z toho nápadu přímo nadšený a patent byl uznán oběma mužům 20. května roku 1873. Toto datum so dodnes považuje za zrození džín.

Džíny jako symbol rebelství

Po druhé světové válce se džíny dostaly i do Evropy a zrodily se první konkureční firmy jako Wrangler a Lee. Za rozmach riflí do celé společnosti, tedy ne jen mezi horníky, přispěly velkou měrou idolové Elvis Presley a James Dean. Avšak i tehdy bylo na džíny nahlíženo jako na něco rebelského a podřadného. První džíny dostaly číslo 501 a dodnes je tento model velmi populární klasikou, která však občas trochu změnila podobu, aby se přispůsobila své době. Džíny pak střídaly různé střihy, barvy, experimentovalo se i s detaily, později se krom kalhot začaly šít i sukně, bundy, vesty a jiné kusy oblečení. Dnes si tak můžeme opravdu vybírat.

Denim se navzdory módním diktátům představil jako nesmrtelná látka a odvážím se říct, že džíny se i po další desetiletí udrží na špičce módních trendů.

Zdroje: www.guess.com, www.wikipedia.org

Autorem článku je Beáta B.. Článek najdete v kategorii ostatní.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu