Rebelkou i v 67 letech / Profil návrhářky Vivienne Westwood

Rebelkou i v 67 letech / Profil návrhářky Vivienne Westwood

23. března 2009, Vivienne Westwood, Sex Pistols, punk, punkový styl, Sex ve městě, Vogue, Carrie Bradshaw, Kings Road 430, World´s End, svatební šaty

Sponzorované odkazy

Vivienne Westwood, britská módní návrhářka, které bývá připisována zodpovědnost za rozšíření punk rockového stylu do hlavního módního proudu, je dvojnásobnou vítězkou ceny Britský návrhář roku, nositelkou anglického titulu Dáma, který jí udělil sám princ Charles a věčnou rebelkou.

Punková dračice

Na začátku 70.let otevřela Vivienne Westwood se svým partnerem Malcolmem McLarenem v Londýně na Kings Road 430 butik s názvem Let It Rock, ve kterém prezentovali své originální nápady. V té době, kdy hnutí hippies bylo v plném proudu a Rock ‚n‘ Roll ještě nehráli ani v rádiu, již slavila rocková móda Vivienne a Malcolma nevídaný úspěch. Mladí lidé z celé země, kteří se chtěli oblékat stylově, přijížděli do krámku nakupovat kožené oblečení vyzdobené zipy a řetězy, trička se slogany a pornografickými obrázky.

V roce 1974 byl obchod přejmenován na Sex a hlavním sortimentem se stalo sado-maso oblečení. O dva roky později se společně s kapelou Sex Pistols zrodil punk a členové kapely byli na svém prvním vystoupení oděni do oblečení z butiku na Kings Road 430, který tím značně proslavili.

V roce 1981 se na přehlídková mohla dostala Viviennina první kolekce Pirate, která byla o zlatě a pokladech, dobrodružství a poznávání. Butik na Kings Road 430 změnil jméno na World´s End, které si nese dodnes. V roce 1989 John Fairchild, šéfredaktor módní bible Women's Wear Daily, označil Vivienne ve své knize za jednu z šesti nejlepších návrhářů na světě. Všech pět ostatních byli muži.

Sex ve městě? Nuda!

Když se ve filmu Sex ve městě objevily svatební šaty navržené Vivienne Westwood, ve kterých Carrie Bradshaw pózovala na fotky pro časopis Vogue, mnohým se nejspíš zatajil dech. Šaty pak dostane Carrie i s vlastnoručně psaným věnováním od jejich autorky. Navzdory tomu, že její dílo hrálo ve filmu tak velkou roli, Vivienne se k filmu vyjádřila velmi nelichotivě. Oblečení hlavních postav vybrané stylistkou Patricí Field se jí zdálo nevkusné a nudné a dokonce po deseti minutách promítání z premiéry odešla. Vivienne prostě nejde s proudem, je za každou cenu svá a originální, stejně jako její návrhy.

Zdroje: http://www.viviennewestwood.com/ http://www.vogue.co.uk/ http://en.wikipedia.org/…nne_Westwood http://www.telegraph.co.uk/

Autorem článku je Zuzana V.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu