Monsieur YSL / Profil návrháře Yves Saint Laurenta

Monsieur YSL / Profil návrháře Yves Saint Laurenta

5. dubna 2009, YSL, Yves Saint Laurent, Christian Dior, Coco Chanel, Michel de Brunhoff, Pierre Berge

Sponzorované odkazy

Jediná konkurence Coco Chanel, francouzská legenda módního světa a v neposlední řadě muž, který pomohl povýšit módní tvorbu na úroveň umění, nese jméno Yves Saint Laurent. Když se 1. srpna 1936 v alžírském Oranu mladému páru narodilo první ze tří dětí, nikdo netušil, že za pár desetiletí začne tohle dítko diktovat světu své představy o eleganci a kráse.

První plamínek vášně pro módu v Saint Laurentovi prožehl, když v květnu roku 1950 navštívil městské divadlo v Oranu, jevištní zpracování Moliérovy Školy žen. Dekorace byla prací scénografa Christiana Bérarda. Mladičký Saint Laurent jim byl doslova okouzlen, proto ihned po návratu domů vystříhal z tvrdého kartonu postavičky, oblékl je do kousků látek a pak s nimi hrál svým mladším sestrám loutkové divadlo. Celkově umění a zejména obrazy Matisse, Buffeta, Mondriana, Picassa se pro něj staly inspiračním zdrojem a výrazně ovlivnily Saint Laurentův pohled na módu jako takovou. Všechno ale potřebovalo v jeho mysli dozrát. Jakmile v roce 1954 odmaturoval, bylo přirozené, že nepromarní šanci „pokořit“ Paříž. V té době si dopisoval s ředitelem časopisu Vogue Michelem de Brunhoffem, kterému pravidelně posílal návrhy kostýmů a módních kreací.

Krůčky k práci pro Dior

První úspěch přišel v listopadu roku 1954, kdy z 6000 návrhů zvítězil jeho návrh koktejlových šatů z černého krepdešínu (mimochodem první cenu za nejlepší kabát tehdy získal jednadvacetiletý Karl Lagerfeld) Při předávání cen v restauraci Maxim´s jej Michel de Brunhoff představil svému nejlepšímu příteli Christianu Diorovi, ten neváhal a okamžitě osmnáctiletého Yvese přijal za svého asistenta. Talentovaný a ambiciózní mladík se v červnu 1955 vydal do Montaigne, kde se nacházelo Diorovo království. Dveře do velkého světa se zplna otevřely.

Návrhy dámských šatů jednoduchých linií vzbudily okamžitě pozornost. Christian Dior umírá na infarkt. Yves Saint Laurent ve svých 21 letech přebírá řízení velkého módního podniku i salónu ve světě haute couture. Celkem pro firmu Dior v rozpětí tří let připravil sedm módních kolekcí. První kolekce, kterou veřejnosti představil v lednu roku 1958 s názvem Ligne Trapéze se stala okamžitým hitem a vynesla mu cenu Neiman Marcus Award. Avšak svou poslední kolekcí s názvem Pružnost, lehkost a život, si rozhněval většinu svých tehdejších zákazníků. Na předváděcí mola se dostala móda ulice a beatnické generace – černé roláky, kožené bundy, nohavice a holínky.

Budování vlastní značky

Po ukončení práce pro Dior, Yves začal novou životní etapu, a to budování své vlastní značky a sítí butiků. Nebyl v tom sám, doprovodili jej tři bývalí blízcí spolupracovníci Christiana Diora. Grafik Cassandre pro něj vytvořil logo složené ze tří propletených zlatých písmen: YSL

V roce 1961 vytvořil svou první kolekci pod vlastní značkou YSL. Výsledkem byly šaty inspirované umělci P. Modrianem a pop – artovým A. Warholem. Malou revoluci způsobil také tím, že začal s navrhováním unisexového oblečení a přenášením mužských prvků do ženské módy, jakými jsou sako a nohavice. Vynalezl dámský kostým s nohavicemi a rovněž vytvořil ženskou verzi pánského smokingu pro svou kolekci z roku 1965, kterou nazval Le Smoking.

Koncem 60. let v dobách hippies vyměnil futuristický geometrismus za romantičtější vzhled. V Roce 1968 navrhl kolekci ve stylu safari a rovněž poprvé použil průsvitné materiály, s oblibou také používal samet. V 70. letech se vrátil k tomu, že muži i ženy nosily saténové nohavice, načechrané košile a šátky svázané okolo pasu.

Další linie YSL měla název Beauté. Kolekce parfémů a dekorativní kosmetiky, kde představil svůj první pánský parfém s prostým názvem YSL. Přijetí už tak prosté nebylo. Saint Laurent pózoval na fotografiích reklamní kampaně nahý s flakonem, který zakrýval jeho přirození. Nebyl to ale jediný parfém ani skandál YSL.

Navzdory úspěchům ve světě haute couture Yves nevedl šťastný život, trpěl depresemi a závislostmi na alkoholu a drogách. O tomhle začal mluvit až poté, co oznámil odchod. Ten završila 7. ledna 2002 obří přehlídka v centre Georgese Pompidua v Paříži. Účast sčítala na dva tisíce hostů a mnozí z nich plakali, když jim Laurent naposledy zamával z přehlídkové­ho mola.

1. 6. 2008 dlouhodobý přítel Yvese Pierre Berge oznámil novinářům úmrtí módního návrháře, který patřil ke generaci, jenž z Paříže udělala hlavní město módy. Ve spojitosti se jménem Yves Saint Laurent, nám „zasvěceným“ proběhne hlavou, kromě jeho módních kreací, také jeho výrok: „ Móda je pomíjivá, styl je věčný.“ 

Zdroje: www.ysl.com, www.nymag.com/fashion

Autorem článku je Jana R.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu