V jako Valentino - profil italského návrháře Valentina

V jako Valentino - profil italského návrháře Valentina

7. července 2008, Valentino, Valentino Garavani, módní návrháři

Sponzorované odkazy

Valentino, módní mág a jeden z nejznámějších a nejváženějších návrhářů, který se proslavil svými kolekcemi luxusní dámské módy „Haute Couture“ a „prêt-à-porter“, letos v lednu sice odešel do módního důchodu (a to po 45 letech působnosti), avšak i nadále zůstává pro celý svět módy ikonou, návrhářem, který udržoval v módě okázalý luxus a vrcholnou eleganci, mužem, jemuž se přezdívá „Nejlepší italský krejčí“.

Valentino Garavani se narodil 11. května 1932 ve měste Voghera, které leží severně od Milána. O módu se začal zajímat již ve svých 17 letech, kdy se přestěhoval do Paříže, aby zde mohl studovat Ecole des Beaux Arts a poté Chambre Syndicale de la Couture Parisienne. Prošel také učením u návrhářů Jeana Dessése a Guye Laroche. Svůj první salon založil v Římě na Via dei Condotti v roce 1959. Doba pro něj tehdy byla více než příznivá: společnost, kterou tak přesně charakterizuje Felliniho Sladký život, toužila po romantickém oblečení, inspirovaném historismem a po bohatě zdobených šatech z luxusním materiálů. Valentino mohl plně rozvíjet svoje nádaní a fantazii. Jeho hlavními zdroji byl klasicismus a empír, do svých kolekcí také vnášel prvky svůdné španělské módy. Typické pro Valentiniho styl jsou široké sukně, kabátky a kalhoty připomínající toreadorské obleky, halenky zdobené krajkovými volány a především jeho oblíbená červená barva, která se objevovala téměř ve všech kolekcích. V červnu roku 1960 Valentino potkal Giancarla Giammettiho, studenta architektury, a učinil ho svým obchodním, později i životním partnerem. Díky Giammettiho genialitě a smyslu pro obchod se tehdy ne moc stabilní finanční situace Domu ustálila, a tak byl plně připraven pro mezinárodní úspěch.

Obrovský úspěch a velký zlom v jeho kariéře přinesl návrh malých krajkových šatů pro svatbu Jacqueline Kennedy s řeckým miliardářem Aristotelem Onassisem, které stále patří k nejvýznamnějším dílům jeho dosavadní módní tvorby. Od tohoto okamžiku se Valentino stal miláčkem celebrit. Liz Taylor, Sophia Loren či Gina Lollobrigida si u něho podávaly dveře. Ani sám Valentino se nikdy nestranil společenského života, ba naopak, bral ho jako součást podnikání, a tak se i z něho postupem času stala celebrita známá z luxusních středisek po celém světě. Ačkoli byl Valentino označován za návrhaře hvězd, po jeho perfektních večerních róbách a kostýmech lichotících ženské siluetě, botech či kabelkách zdobených logem V toužily i obyčejné ženy. Díky tomuto všeobecnému zájmu také dosáhl neuveřitelných obchodních úspěchů (roční obrat značky Valentino se pohybuje kolem 8 miliard korun).

Na přelomu 80. a 90. let minulého století zaznamenala značka Valentino mírný útlum, a to prý pro svou zastaralost a přílišnou snobskost. Tuto fámu však popřela v roce 2001 Julia Roberts, která se na předávání Oscarů objevila v úžasných černobílých vintage šatech od Valentina a okamžitě tak nastartovala obrovský zájem o vintage a o další hvězdy (například Jennifer Lopez, Cameron Diaz, Elizabeth Hurley či Eva Herzigová) propadaly kouzlu šatů Valentino.

Valentino okamžitě rareagoval a přispůsobil se době. A tak postupně přicházejí na svět hodinky Valentino Timeless, parfémy, kolekce svatebních šatů Valentino Bridal, bytových doplňků Valentino Home a především řada cenově dostupnějšího trendy oblečení a doplňků pro mladé R.E.D.

K pětačtyřicátému výročí značky se vloni v Římě konaly velkolepé oslavy a zde také Valentino Garavani ohlásil svůj odchod. Své zákazníky však ujistil, že značka Valentino bude i nadále pokračovat pod vedením jeho týmu návrhářů a i nadále tvořit ty nejkrásnější šaty, jež podtrhují ženskost a které z žen dělají princezny.

Poslední kolekce „Haute Couture“, jež je dílem samotného mistra, byla představena 23. ledna tohoto roku v Paříži. Jedná se o kolekci Haute Couture Spring/Summer 2008 a přirozeně byla završena, a tak i kariéra Valentina Garavaniho, vášnivými ovacemi a potleskem vestoje.

Ke svému odchodu Valentino prohrásil: ,Rozhodl jsem se, že ten nejlepší moment k tomu, abych řekl sbohem světu módy, je právě teď. Jak říkají Angličané, chci odejít, dokud je zábava v nejlepším. A na svou penzi mám už spoustu připravených projektů.“ Valentino se svěril, že by nyní chtěl podporovat instituce, které se věnují studiu designu a umění v módě a také se i nadále angažovat například v boji proti AIDS. Svou pětačtyřícetiletou kariéru pak zhodnotil takto: „Měl jsem to štěstí, že jsem dělal to, co bylo v mládí mým koníčkem, co mi přineslo tolik radosti a uznání, to štěstí, že se mi podařilo zachovat si vlastní styl i přes velké změny, které móda zaznamenala.“

Zdroje: Elle (březen 2008), wikipedia, http://www.moda.cz/
Fotky z webů: http://www.popcrunch.com/…summer-2008/www.valentino.com

kabelkách Valentino se dočtete na www.kabelkydamske.cz.

Autorem článku je Tris. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu