Calvin Klein – profil návrháře Calvina Kleina

Calvin Klein – profil návrháře Calvina Kleina

8. července 2008, Calvin Klein, CK, New York Fashion Week, jeans

Sponzorované odkazy

Většina z nás si asi při vyslovení jména Calvin Klein představí specifické unisex spodní prádlo či proslulé velmi těsné džíny s nápisem CK na zadních kapsách. Ano, toto je Calvin Klein, mistr minimalismu, provokativní návrhář, kterého vám dnes na našem webu představíme.

Calvin Klein se narodil 19. listopadu 1942 v newyorském Bronxu do rodiny židovsko-maďarských imigrantů. Vyrůstal tedy v židovské komunitě v Bronxu, stejně jako jeho kolegové Ralph Lauren či Robert Denning. Už jako teenager rozvíjel svůj cit pro módu a návrhářství, často trávil celé hodiny tím, že načrtával siluety žen a oblékal je. Navštěvoval High School of Industrial Art, ale školu nedokončil. V roce 2003 mu však byl přidělen čestný doktorát z Fashion Institute of Technology.

Calvin Klein měl velmi šťastnou ruku při hledání cesty na návrhářské výsluní. Jeho talentu si všiml Baron de Gunzburg, muž, který sám sebe označoval za pařížského playboye a stal se tak jeho chráněncem. Pod jeho patronátem se Calvin Klein stal velmi vyhledáváným návrhářem newyorské elitní módní scény a vydobyl si tak renomé ještě předtím, než oficiálně uvedl svou první kolekci džín. Sám Calvin Klein o de Gunzburgovi řekl: „Byl opravdu největší inspirací mého života. Byl můj učitel a já jeho žák. Když o nějaké osobě mluvíte se stylem a ryzí elegancí, možná to zní snobsky, ale řeknu vám, že nikdo nebyl jako on. Měl jsem štěští, že jsem ho znal tak dobře a tak dlouho.“ Jeho první kolekce džín mu vynesla obrovskou popularitu. Calvin Klein byl vycházející hvězdou nastupující generace hned na prvním větším New York Fashion Week své kariéry. Byl prohlášen za nového Yves Saint-Laurenta a oslavován pro své čisté linie a strohé střihy.

V roce 1973 dostal poprvé prestižní cenu Amerických módních kritiků, kterou pak obdržel i následující tři roky za sebou. Obrovským hitem se staly jeho kolekce džín. Unisexové kolekce pro muže i ženy vyvolaly pozdvižení, a to také díky mediálním kampaním, ve kterých Klein používá velmi mladé modely v pózách, evokujících sex a smyslnost.

Na přelomu 70. a 80. let upoutal pozornost svou novou kolekcí džín, které byly opatřeny jeho jménem našitým na zadní kapse kalhot. Popularita těchto džín byla také podpořena reklamou, v níž se pátnáctiletá Brooke Shields ukázala pouze v jediném kusu oblečení – džínách Calvin Klein. Brooke Shields se také později objevila v reklamách i na Calvinovo unisexové spodní prádlo. V devadesátých letech byla tato kolekce podpořena kampaní se slavným hiphopovým zpěvákem Marky Markem, dnes známým jako Mark Wahlberg. Kampaň byla natolik úspěšná, že vynesla návrháři 70 milionů dolarů za pouhý rok a spodnímu prádlo z dílny Calvin Klein se začalo říkat jednodušše “calvinky“.

Calvin Klein také pro svět modelingu objevil Kate Moss, která se na začátku devadesátých let taktéž objevovala v reklamách na spodní prádlo CK. A byl to opět Calvin Klein, kdo roku 2002 pomohl Kate dostat se opět na výsluní po své kokainové aférce.

Popularita Calvina Kleina nadále roste a jeho jméno se objevuje na prádle, na plavkách, ale také na punčochách, ponožkách a různých doplňcích, na brýlích. Pronikl i do oblasti ložního prádla, ručníků, do oblasti kosmetiky. Jeho kosmetika se stala tak exkluzivní, že se začala prodávat jen v nejprestižnějších obchodech a obchodních domech.

Popularitu však doprovází i závist, a tak jeho někteří odpůrci začali spojovat propagaci jeho prádla s pornografií. A tak nakonec byly reklamy na spodní prádlo v Americe na popud samotného prezidenta a zásahu katolické církve postahovány. To však nezměnilo nic na Kleinově popularitě,a tak roku 1982 dostává jedno z nejprestižnějších ocenění na Sjezdu amerických návrhářů za vynikající design, a to jak mužského, tak ženského spodního prádla. Ovšem za dobu své kariéry získal mnohá další ocenění a v roce 1993 získal Cenu nejlepšího designéra v módní oblasti. Je členem četných výborů a organizací, Sboru amerických módních návrhářů, designérem slavných hollywoodských hvězd jako Julia Roberts, Gwyneth Paltrow či Helen Hunt.

zdroj: wikipedia.org, www.calvinklein.com

Autorem článku je Tris. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu