I bikiny mají svou historii / HIstorie bikin

I bikiny mají svou historii / HIstorie bikin

21. června 2009, Bikiny, plavky, dámské dvoudílné plavky, plavky 2009, bikiny 2009, historie bikin, monokiny, string bikiny, mikrokiny,

Sponzorované odkazy

Dvoudílné plavky aneb sexy bikiny

Již delší dobu Vám představujeme na našich internetových stránkách různé kolekce plavek od různých módních společností. Ukázaly jsme si již různé plavky sportovní i „elegantní“, jednodílnédvoudílné. Ale ruku na srdce, jedním z nejoblíbenějšího druhu plavek jsou bikiny. A protože chceme, abyste jste si udělali představu nejen o značkách, kolekcích, ale i o historii oděvů, připravili jsme si pro Vás pro tentokrát článek o historii bikin.
Bikiny jsou dvoudílné dámské plavky a jejich název je převzat z jazyka anglického. I u tohoto druhu plavek najdeme plno různých střihů a tvarů. Odlišné je ale také použití materiálů.

Historie bikin

Sportovní oděv podobný dnešním dvoudílným plavkám nosily podle určitých zmínek již ženy v antickém Řecku, cca před 1400 př. n. l..Tehdy ženy nosily tyto „bikiny“ speciálně pro sportovní účely.
Za pravé vynálezce bikin jsou však uznáváni pánové Louis Reárd a Jacques Heim z Francie.
V polovině 20. století tehdy Jacques Heim představil poprvé dvoudílné plavky, dnes tedy bikiny pojmenované Atome s logem „Nejmenší plavky na světě“.
O pár měsíců později Jacquese Heima ale předběhl právě Loius Reárd se svou kolekcí, které byly pojmenované logem „Bikiny – menší než nejmenší plavky na světě“. Plavky z této kolekce měly horní díl trojúhelníkového střihu bez vyztuženého materiálu a dolní díl, tedy kalhotky byly na šňůrky, přičemž jejich zadní střih připomínal dnešní tanga.


Bikiny – ostrov v Tichém oceánu

Odkud se pro dvoudílné plavky vzal název bikiny tuší nebo ví možná každý, ale za jakých událostí už málokdo.
Bikiny jsou pojmenované podle ostrovu Bikiny (část Marschallových ostrovů, který se nachází v Tichém oceánu, kde čtyři před předvedením Reárdových dvoudílných plavek proběhl jaderný pokus. Pro Reárda prý toto symbolizovalo atomový výbuch v oblasti dámských plavek.
I když tenkrát Jacques Reárd svými bikinami vyvolal u společnosti velký rozruch, dnes mu statisíce žen (i mužů) děkují.

Nejdříve byly bikiny na pláži v mnoha státech zakázány. Zakázány byly i v 50. letech na prestižní soutěži Miss World, a to prý proto, aby více stydlivější ženy nebyly diskrimovány. Pak se ale objevily tyto plavky ve filmu na známých celebritách, jako byla krásná Francouzska Briggite Bardot (ve filmu Bůh stvořil ženu) nebo v Bondovce (Doktor No) na Ursule Anderss, a tak se bikiny začaly více zviditelňovat v tom dobrém světle.


Oblíbené bikiny

Během pár let, se bikinám pomalu otevíralo více a více lidí a bikiny se tak stávají čím dál více oblíbeným plážovým a koupacím oděvem. I přes tento fakt byly 50. a 60. léta 20. století co se týče dvoudílných plavek bikin značně konzervativní.
Vývoj bikin se ale nezastavil. Ba naopak. Dále vznikaly nové druhy bikin, jako jsou monokiny (to je označení pro plavky, které vypadaly jako spodní díl plavek, který se natáhnul až nahoru k ramenům), jež roku 1964 představil Rudi Gerneich, Američan s rakouským původem, dále string bikiny (bikiny, které mají trojúhelníkový tvar nebo mají na bocích šňůrkové provedení) nebo mikrokiny, což jsou bikiny s co nejmenším množstvím použitého materiálu.


Historie i samotné nároky, které dámy na plavky kladou a jež různé módní společnosti vnímají, mají za to, že dnes můžeme vybírat z široké škály různých druhů dvoudílných plavek bikin.
Bikiny mohou mít i sportovní look, což ovlivnil konec 80. a začátek 90. let., kdy se do plavkových trendů dostal vliv populárního aerobiku.
Dnes, ve 21. století, vládnou bikiny všem stylům plavek a dominují na každé pláži a u veškerých bazénů. Není se také čemu divit. Díky jejich dvoudílnému střihu a málo použitého materiálu v nich snadno ženy opálí skoro celé tělo.
Díky současné pestré módě můžeme i mezi bikinami najít různé kousky barevných, filtrovaných, proužkovaných a různě vzorovaných modelů těchto plavek a lišit se bikiny mohou i použitým materiálem.
Tyto plavky se vyrábějí například z neoprenu, nylonu, polyesteru, lycry, elastenu nebo i z pohodlné bavlny.

Většina žen má dnes ve skříni několik bikin různých barev a vzorů a s oblibou tyto plavky u bazénů a na plážích střídá.
Proto pokud se rozmýšlíte, jestli si na nastávající léto poříďte nové bikiny nebo ne, rozhodně do nového modelu investujte. Když budete mít ve Vaší zásobě pár bikin, aspoň Vám všechny díky častějšímu střídání vydrží.
Odvážnější dámy pak mohou vyzkoušet různé bikiny troufalejších střihů.
V této době máte prostě na výběr z tolika druhů bikin, že Vám z toho až bude přecházet zrak.
A vlastně zrak nebude přecházet nejen Vám, ale zejména mužskému pohlaví.

„Zdroj“: www.wikipedia.com, www.shopstyle.com, www.victoriassecretwww.mangoshop.com

Autorem článku je Lenka K.. Článek najdete v kategorii plavky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu