Prim - hodinky české kvality by Elton hodinářská, a.s. / hodinky Prim

Prim - hodinky české kvality by Elton hodinářská, a.s. / hodinky Prim

18. července 2008, PRIM, hodinky Prim, náramkové hodinky Prim, Prim Spartak, Prim Solitér, Prim Sport

Sponzorované odkazy

Šestnáct milionů, přesně tolik kusů náramkových hodinek značky Prim vyrobila společnost Elton hodinářská, a.s. během své více než padesátileté existence. Tvrdí se, že jedinými Čechy, kteří se dosud s „Primkami“ nesetkali, musejí být lidé velmi mladí, ovšem i v jejich případě půjde spíše o náhodu než o pravidlo. S českým státem jen málokterá společnost dokázala vytvořit tak těsný vztah. Přes takřka monopolní postavení na socialistickém trhu se výrobcům hodinek Prim podařilo ustát i hrozící krach na začátku devadesátých let a zájem o své produkty, takzvané české „rodinné stříbro“, opětovně prohloubit. Kvalita, tradice a kontinuita hodinek Prim, toto jsou jednoznačně nejzřetelnější důvody, které vedou čím dál tím zvyšující se počet zákazníků společnosti Elton k pořízení si některého ze širokých modelů značky Prim.

České hodinářství se vyznačuje velmi dlouhou tradicí. Ve východních Čechách, kde nalezneme počátky dnešní Elton hodinářská, se stavba hodin datuje ke konci osmdesátých let 19. století, kdy dolnoslezská firma Gustav Brecker založila svou filiálku na výrobu budíků i jiných velkých hodin. Moderní hodinářský průmysl se ovšem rozvíjel již pod dohledem státu. Na základě zestátnění klíčové infrastruktury byl v druhé polovině čtyřicátých let založen národní podnik Chronotechna, přičemž konkrétně výrobou náramkových hodinek byl v roce 1949 pověřen pobočný závod v Novém Městě nad Metují. První československé hodinky, uvedené na trh v roce 1957, nesly původně jméno Spartak, ale od toho bylo již příštího roku upuštěno ve prospěch názvu, jenž byl společný pro veškerý výrobky Chronotechny – Prim.

Filozofie náramkových hodinek Prim zůstala prakticky nezměněna. Výrobci vždy kladli důraz především na jednoduchost, funkčnost, spolehlivost a odolnost a zároveň rozvíjeli vlastní postupy v oblasti konstrukce, designu a přirozeně i výroby. Základem drtivé většiny hodinek Prim zůstává nadále mechanický strojek. Jednotlivé modely je přitom možné rozdělit ve dvou směrech – Klasik, tedy na hodinky klasické, do společnosti, mírně konzervativního střihu, a Sport, čili na hodinky uzpůsobené pohybu a náročnějšímu životnímu stylu. Samostatnou kategorií pak budiž náramkové hodinky Extrém, které vybočují z výše uvedených směrů tím, že jejich užívání bylo podrobeno extrémním podmínkám. Jejich původ se odvozuje od zakázek pro speciální jednotky Československé armády, jež se staly nedílnou součástí výroby od poloviny šedesátých let. Tuto skupinu nejlépe charakterizují hodinky Orlík.

Jak už bylo řečeno, zvyšující se kvalita hodinek Prim jde ruku v ruce s rostoucím zájem potenciálních zákazníků. Společnost Elton hospodářská, která se od své mateřské firmy oddělila začátkem devadesátých let, se s ohledem na své výrobky drží švýcarského standardu ETA a zároveň se zaměřuje i na výrobu hodinek vyšší cenové třídy. Samozřejmostí je pečlivá výroba pouzdra a všech jeho součástí z hodnotného masivního materiálu, stejné nároky jsou kladeny také na kožené řemínky, nedílnou součást luxusních hodinek. Výrobci se zaručují, že řemínky hodinek Prim ctí materiál jak na povrchu, tak na méně viditelných místech. U nákladnějších hodinek se společnost Elton snaží vyjít pokud možno co nejvíce požadavkům zákazníka. V tomto směru se meze nekladou, hodinky Prim mohou vybočovat jednak použitím nadstandardního materiálu nebo vyhotovením unikátního designu, jednak specifickou konstrukcí či netradičním pohonem. Hodinky Prim nosí například prezident Václav Klaus anebo francouzský herec Alain Delon.

zdroje: http://www.prim.cz, http://cs.wikipedia.org/PRIM

Autorem článku je Valentino Wodini. Článek najdete v kategorii šperky a hodinky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu