Je krásné býti ženou v botách od Manola! - profil Manolo Blahnik

Je krásné býti ženou v botách od Manola! - profil Manolo Blahnik

25. července 2008, Manolo Blahnik, Blahnik, boty Blahnik

Sponzorované odkazy

Co vás napadne, když se řekne Sex ve městě a boty? Ano, je to Manolo Blahnik. Jeden z nejvlivnějších a nejoriginálnějších návrhářů obuvi na světě. Ten, jenž udělal z nošení bot událost.

Manolo Blahnik se narodil 28. listopadu roku 1942 v Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech španělské matce a českému otci. Talent k navrhování se u Manola projevil už v dětství. Od útlého věku se zabýval tím, že pro domácí mazlíčky vytvářel první botky. Později řekl: „Vyráběl jsem boty pro ně pro všechny, z mušelínu a růžových bavlněných pentlí.“ Ačkoli se u něj talent projevil tak brzy, nejprve začal studovat jazyky v Ženevě a až poté v roce 1965 se odebral do Paříže, kde se vedle studia scénografie, mohl konečně věnovat svému největšímu snu – navrhování bot. Při své návštěvě New Yorku v roce 1970 se seznámil s šéfredaktorkou amerického časopisu Vogue Dianou Vreeland, které ukazál své návrhy a ta mu doporučila, aby se koncentroval výhradně no design luxusní obuvi.

Své první boty pro show britského módního tvůrce Ossie Clarka vytvořil v roce 1971. Svůj první obchod pak otevřel roku 1973 v londýnské čtvrti Chelsea. Obchod se mu rozrůstal a slavní mu věnovali pozornost a brali ho vážně. Postupem času se stával jedním z nejvyhledáva­nějších návrhářů bot na světě. Nevyhledávají ho pouze milovníci vysokých podpatků, ale i módní návrháři, kteří si přejí pozvednou svou kolekci jeho tvorbou. Blahnik přišel s trendem ultraženských a barevných sandálů, ve kterých se prolínají dva světy – úcta k minulosti a pohled do budoucnosti. Blahnik je umělec, řemeslník. Své nádherné boty tvoří vlastníma rukama. Jeho čisté linie jsou vždy okamžitě rozpoznány a považovány za jedinečné, nenapodobitelné a velmi luxusní. Sám Blahnik říká: „Boty pomáhájí transformovat že­nu.“

Některé jeho boty připomínají obuv nošenou členy královské rodiny na začátku století. Nebojí se tvrdit: „Dívám se zpět očima Marcela Prousta“ a spojuje styly královny Neapolské z doby Bourbonů a Rakouské císařovny Alžběty. Velmi úspěšná je i Blahnikova kolekce futuristického vzhledu. Jedná se o „vycházkové boty s malými patami“. K této tvorbě vysvětluje: „Je to téměř to, co dělám vždy, ale s malou výhodou.“ Část této výhody vychází z barev, které používám-barvy, jenž jsou čas od času v kontrastu."

V posledních letech se boty Manola Blahnika hodně proslavily prostřednictvím úspěšného amerického seriálů Sex ve městě. Představitelka Carrie Bradshaw Sarrah Jessica Parker si boty od Manola doslova zamilovala a často se v nich v tomto seriálu objevovala. Nedávno se sice nechala slyšet, že vysoké podpatky Blahnikových bot ji zničily nohy, ale nebude na tom asi tolik pravdy, protože sám Manolo Blahnik potvrdil, že si S. J. Parker koupila několik párů jeho bot pro své soukromé účely. Další ženy, které podlehly kouzlu jeho bot jsou například Ivana Trump, Jennifer Aniston, Winona Ryder či zpěvačka Beyoncé.

V současné době nalezneme jeho prodejny jak v Londýně, tak New Yorku a ve všech významných amerických obchodních domech. Zajímavé jistě je i to, že Manolo ve svém domě schraňuje po jednom páru bot z každého svého návrhu. Blahnik je taktéž známý tím, že se nedrží zuby nehty módních trendů, ale tvoří boty, které dokonale podtrhují ženský look. Sám říká: „Mé boty se nemění drasticky sezónu od sezóny. Považuji za vrcholnou drzost chtít od někoho drahé peníze za pár bot a příští rok je vyhlásit za nemoderní a nemožné. Lidi nejsou hloupí, vědí, co chtějí a měli by to dostat.“

V roce 2005 Manolův dlouholetý přítel Eric Boman publikoval sbírku fotografií nazvanou Blahnik by Boman, jež byla oslavou Blahnikovy práce. Tato publikace obsahovala taktéž úvod od Palomy Picasso, kterou Manolo poznal (stejně jako Bomana) v 70. letech. V tomtéž roce byl také požádán Oscarem ověnčenou návrhářkou kostýmů Milenou Conorero, aby navrhnul boty pro film Marie Antoinetta režisérky Sofie Coppolové, který pak dostal cenu Akademie za nejlepší kostým.

Jaké jsou tedy boty od Manola? Ručně vyráběné, kvalitní, krásné, stylové a drahé.

Zdroje: www.manoloblahnik.com
Fotky: www.manoloblahnik.com

Autorem článku je Tris. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu