Coco Chanel – nejvlivnější návrhářka 20. století / Profil značky Chanel

Coco Chanel – nejvlivnější návrhářka 20. století / Profil značky Chanel

8. srpna 2008, Coco Chanel, Chanel, Chanel parfémy, Chanel móda, Chanel Allure

Sponzorované odkazy

Chanel – to je nesmrtelná módní ikona, bez které by nám ženám snad ještě dnes přišlo nevhodné obléct si kalhoty nebo nosit krátké vlasy. Bez Coco Chanel by i naše společenské události byly ochuzeny o “malé černé“, jež jsou dnes povinnou výbavou každé ženy. Coco Chanel byla emancipovanou ženou, milenkou a hlavně neskutečně moderní osobností.

Coco (vlastním jménem Gabrielle) Chanel se narodila roku 1883 v Saumuru. Po smrti matky vyrůstala se svými sourozenci v sirotčinci. Již od dětství si uvědomovala, že z chudoby se dá vyjít pouze prací, a tak v sedmnácti letech začala pracovat jako prodavačka v městečku Moulin, kde si večer přivydělávala zpěvem v místním kabaretu. Odtutd také pochází její přezdívka, své vystoupení totiž vždy zahajovala písní „Qui qu´a vu Coco“. Již v kabaretu, kde vystupovala, se Coco liší od jiných dívek. Její styl oblékání byl nepřehlédnutelný. Nepřehlednutelná byla Coco i pro Etienne Balsana, bohatého pěstitele dobytka, který vlastnil nedaleko Paříže zámek, kam si také Coco odvezl a ukončil tak její kariéru kabaretní zpěvačky.

První obchod si Coco Chanel otevřela v Paříži v Rue Cambon. Této ulici zůstala věrná až do smrti. Nejdříve ve svém obchodě prodávala drahé klobouky a až o tři roky později, v roce 1912, otvírá svůj první butik. Coco navrhovala vysoce elegantní a pohodlné oblečení a zároveň jej sama nosila. Neomezovala se jen na aristokracii a bohaté paničky, její oblečení bylo určeno všem ženám. Chtěla, aby se cítily mladší, volnější a samy sebou, aby neschovávaly svou osobnost za přezdobené a nepohodlné šaty. Brzy si získala slávu Paříže i celého světa nejen svým šarmem a hlavně revolučními změnami v dosavadní módě.

Paradoxně za počátečním úspěchem modelů Chanel stojí první světová válka. I přes válečnou propagandistickou frázi „zbraně nebo máslo“ si ženy stále kupovaly oblečení. Ve dvacátých letech Coco Chanel navázala na svou popularitu získanou během války a konečně vytříbila svůj styl. Samotná Coco si ostříhala své dlouhé černé vlasy nakrátko a začala produkovat jednoduché šaty, bezrukávové večerní róby a proslulé “malé černé šaty“ párované s lakovanou bílou obuví na nízkém podpatku s černou špičkou a doprovázené pravými perlami. Modely Coco Chanel byly revoluční taktéž v tom, že se v nich mísily prvky pánské módy s ženskou smyslností. V roce 1921 pak příchází na trh se svým pověstným parfémem Chanel No. 5, o kterém se Marylin Monroe zmínila, že chodí spát oděná pouze v něm.

Coco byla také známá svou slabostí pro muže, a ačkoliv si své soukromí střežila, na jejích modelech se jasně objevují prvky tradiční pro rodnou zemi její momentální lásky.

Druhá světová válka nepřinesla Coco takový úspěch jako ta první. Ba naopak. Byla nucena svůj obchod zavřít a na módní scénu se opět vrátila až v roce 1954. Tento návrat byl ale silně poznamenán její avantýrou s německým špionem během války. Francouzské módní časopisy dělaly, co mohly, aby jí znemožnily návrat zpět na vrchol slávy. Coco si uvědomovala, že v době, kdy na vrholu francouzské módy stojí Christian Dior, musí přijít s něčím revolučním, a tak světu představila dnes již tradiční dámský tvídový kostým jednoduchého vestového střihu se zapínáním na knoflíky. V roce 1957 ji byl v americkém Dallasu udělen “Oscar“ za módu za nejvlivnějšího návrháře 20. století. A byl to právě americký tisk, který pomohl značce Chanel opět na výsluní.

Coco Chanel zemřela v roce 1971 ve svých 88 letech, ale její duch bude v módě přežívat napořád. To jistě ví i Karl Lagerfeld, módní designér, který od roku 1983 značku Chanel převzal.

Pokud se chcete o Coco Chanel dozvědět více, počkejte si určitě na film, který se právě natačí. Slavnou návrhářku ve filmu s pracovním názvem Coco Before Chanel, ztvární herečka Audrey Tautou. Pracovní název napovídá, že snímek sleduje život slavné krajanky ještě před tím, než vybudovala své módní impérium.

zdroje: www.moda.cz, wikipedia, www.chanel.com

Autorem článku je Tris. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu