Podřízení jí přezdívají uragán / Blanka Matragi profil

Podřízení jí přezdívají uragán / Blanka Matragi profil

28. listopadu 2009, Blanka Matragi, módní návrháři, oděvní designer, svatební šaty

Sponzorované odkazy

Když jsem usedla k psaní článku o Blance Matragi, nevěděla jsem o čem napsat dřív. O jejím návrhářském nadání, modelech, nádherném skle, sochách nebo o malířství? Je toho tolik a je zjevné, že všechno dělá naplno a s láskou.

Blanka Matragi, rozená Kyselová, se narodila 20. února 1853 ve Světlé nad Sázavou. Poté, co ukončila základní školu, vyučila se brusičkou ve sklárnách Bohemia ve Světlé nad Sázavou. Hned potom šla na uměleckoprůmys¬lo­vou školu sklářskou v Železném Brodě. Po dokončení pokračovala ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, obor oděvní výtvarnictví. O dva roky později nastal v Blančině životě velký zlom, vyhrála totiž v soutěži „Módní tvůrce“ a její věhlas přeskočil i do zahraničí. V ten samý rok se Blanka provdala za svou osudovou lásku, Dr. Ing. Makrama Matragiho, CSc. V roce 1980 získala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové titul „akademická malířka“ a hned poté se s manželem odstěhovala do Libanonu a natrvalo se usadila v Bejrútu.

Začátky v Libanonu

Blanka v Libanonu začínala do nuly. Přes inzerát nabízela návrhářské služby a uspěla. Když se poprvé dostala k první princezně, připadala si jako ve středověku. Kolem princezny sedělo dvacet dvorních dam a než opustila palác, už na ní čekaly další dvorní dámy, aby jí vzaly k jiné princezně. Za dva roky po příjezdu si Blanka už mohla otevřít svůj módní salón Blanka Haute Couture na hlavní bejrútské třídě Hamra. Najednou se o ní začaly zajímat i módní časopisy a televizní společnosti.

Výstava v Obecním domě

V říjnu 2006 uspořádala Blanka Matragi výstavu svých šatů v Obecním domě. Návštěvníci si mohli ve třech sálech prohlédnout šaty jak z pohádky tisíce a jedné noci. Nejedna žena by si přála mít tyto šaty ve skříni. Tento sen si splnila třeba Hana Zagorová, Dagmar Havlová nebo Kateřina Brožová.

Šaty pro vílu nebo princeznu

Romantické, pohádkové, průsvitně lehoučké jako motýlí křídla. Takové jsou její modely, které šije pro princezny z Perského zálivu a čím dál častěji i pro české zákaznice. Blanka Matragi trochu připomíná kmotřičku vílu, které dokáže dívku změnit v princeznu. V reálu je ale spíš ambiciózní podnikatelka než pohádková čarodějka.

Nejzajímavější jsou pro ní svatební šaty, které jí dávají možnost komunikovat s mladými lidmi.

Šije i když padají bomby

Blanka Matragi ve svém salonu pracovala i během války. Musela totiž dodělat spoustu zakázek, třeba na svatbu v Monaku. Jednou musela Blanka dokonce vydat šaty nedodělané a to, když si pro ně přijela vnučka bývalého syrského prezidenta, které se války tak strašně bála, že si je chtěla odvézt předčasně.

Vztah českých žen k módě je podle ní střídmější než Libanonek, které se oblékají nápadněji a dávají své přednosti víc na obdiv. Blančin odpočinek je další práce nebo pohyb. V poslední době jí uchvátila sochařina, navrhuje křišťál, sochy z taveného skla nebo bronzu.

Kniha Blanka Matragi

Doporučená cena : 329 Kč

Autorka barvitě líčí drsné léta libanonské války, během níž v centru Bejrútu odvážně otevřela svůj salon haute couture, úspěch u zdejší zhýčkané klientely, počátky kontaktů s Perským zálivem i svůj vstup do prvního královského paláce.

Zdroj : www.blanka.com, www.kosmas.cz

Autorem článku je Jana A.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu