Versace - symbol italského luxusu / Profil značky Versace

Versace - symbol italského luxusu / Profil značky Versace

1. srpna 2008, Versace, Gianni Versace, Donatella Versace, Versus, Versace Bright Crystal

Sponzorované odkazy

Versace – to je pro celý svět symbol italského luxusu. Versace to je dravá, sexy a hlavně nekonveční a všem pravidlům vymykající se módní značka, která je spojena se dvěma jmény, a to se jménem zakladatele Gianniho Versace a jeho sestry Donatelly, jež podnik po náhlé smrti svého milovaného bratra převzala.

Gianni Versace byl jedním z nejtalentova­nějších módních návrhářů posledních dekád 20. století. Jeho tvorba byla ovlivněna Andym Warholem, antickým Římem a Řeckem a zároveň také abstraktním uměním.

Gianni Versace se narodil 2. prosince 1946 v jihoitalském Reggiu di Calabria jako druhé dítě majitelky krejčovského salonu. Ke krejčovskému umění měl tedy možnost přičichnout už jako dítě. Brzy ho však omrzelo pomáhat v salonu své matky a tak se vydal do italského hlavního města módy – do Milána. I když plánoval velké věci, pracoval zpočátku jako stylista kolekcí pro jiné módní tvůrce. „Věděl jsem, co chci, ale musel jsem být hodně trpělivý,“ prohlásil už jako slavný muž. „Bylo zřejmě nutné počkat, porozhlédnout se a nasát atmosféru. Teprve potom jsem se do toho pustil, i když prorazit nebylo vůbec lehké. Hlavně jsem chtěl záměrně zrušit všechna dosud platná pravidla a konvence.“

Roku 1978 s pomocí svého staršího bratra Santa konečně zakládá firmu Gianni Versace a ještě toho roku představuje světu svou první kolekci pro ženy, které dominovala kůže. „Někomu se možná mohly tenkrát zdát moje kožené modely příliš sexy a výstřední,“ smál se Versace, „ale já to vidím jinak. Podle mě je daleko horší než sexuální svéráznost či přímo vyzývavost nuda, stupidita a stárnutí. Všechno tohle totiž spojuje schopnost omezovat, o což samozřejmě nemám zájem. Věřte, že já se jen tak spoutat nenechám.“ Svět byl ze začátku hodně udiven jeho kombinacemi saténu s denimem, či hedvábí s kovovými cvočky, pravdou však je, že značka Versace měla od začátku velký úspěch. Inspirací byli pro Gianniho mladí lidé. Líbila se mu jejich odvážnost, smělost a drzost. Svoje nápady mohl Gianni plně realizovat i při návrhování divadelních kostýmů, kterému se věnoval. A nebyly to jen tak ledajaké kostýmy. Gianni vytvořil kostýmy do mnoha oper uváděných ve slavném milánském divadle La Scala. Gianni také miloval hudbu a přátelil se s mnoha slavnými zpěváky i herci. Mezi nimi byli například Tina Turner, Prince, Madonna, George Michael, Liza Minnelli, Bruce Springsteen, Elizabeth Taylor, Sharon Stone, Michael Jackson nebo Elton John, který Giannimu po jeho smrti věnoval album The Big Picture.

Gianni Versace si svůj soukromý život velice střežil, ale nikdy se netajil se svou homosexualitou. Jeho životním partnerem se stal model Antonio D'Amico, kterého Gianni potkal v roce 1982. Později začal D'Amico pro firmu Versace pracovat jako návrhář sportovní řady. Jejich vztah trval celých jedenáct let až do Gianniho náhlé smrti v roce 1997. Mistr Versace zemřel 15. července toho roku. Když se vracel ze své každodenní procházky po Ocean Drive v Miami, byl zastřelen duševně chorým mladíkem Andrew Cunananem. Mladík se k vraždě přiznal, avšak do dnes jsou motivy vraždy nejasné. Popel Gianniho Versace byl rozprášen do jezera Como v Itálii.

Po smrti Gianniho se ředitelem firmy stal jeho bratr Santo a hlavní designérkou byla jmenována mladší sestra Donatella. Donatella Versace dokáže upoutat pozornost nejen svými platinovanými vlasy, ale i návrhářským a obchodním uměním. Svou nezdolnou vůlí překonala i závislost na kokainu, i když jak sama přiznala, nepodařilo se jí nalézt opravdový důvod přestat. Donatella byla vždy velice divoká a nikdy si nenechala do ničeho mluvit. Narodila se v roce 1955 jako nejmladší ze čtyř dětí. Malá Donatella se nejvíce upnula ke svému staršímu bratrovi Giannimu, se kterým už od jedenácti let obrážela noční podniky a diskotéky. Jak sama říká, Gianni byl nejdivočejší ze všech, ona ho však zakrátko začala ve svých nebezpečných kouscích dohánět.

Zatímco studovala literaturu a jazyky na univerzitě ve Florencii, pomáhala svému bratrovi, který právě rozjížděl vlastní podnik. Gianni svou sestru nesmírně miloval. Představovala pro něho múzu i dobrého rádce v otázkách obchodu. Jednou Gianni prohlásil: „Když se Donatelle moje skica nelíbí, ihned ji roztrhám.“ Byla to právě Donatella, koho napadlo používat pro přehlídky světoznámé modelky, také její přátelské styky s celebritami přispěly k nevídanému úspěchu značky Versace. Svůj tvůrčí talent mohla uplatnit navrhováním modelů pro značku Versus, kterou ji její milý bratr daroval. Svou první couture kolekci představila po roce od bratrovi smrti v hotelu Ritz v Paříži u bazénu, kde Gianni tak rád trávil svůj volný čas. Měla ohromný úspěch, a tak se návrhářka směle pustila do dalších extravagantních modelů, které nosí například Madonna, Jennifer Lopez, Britney Spears, Liz Hurley nebo Victoria Beckham.

Jednou se Donatelly ptali, zda uvažovala někdy o tom, že by své dlouhé nepřirozeně platinově bílé vlasy, přebarvila na přírodní barvu. Odpověděla: „Přírodní? Co to je přírodní? Co to je? To není nic, co by souviselo s vlasy či obličejem. Já naprosto nevěřím v nějakou přírodní přirozenost. Když se řekne přírodní, vybaví se mi spíše jídlo, nějaká zelenina.“ A o tom jsou i její modely. Ty nejkrásnější modely z kolekce Ready-to-wear jaro/léto 2008 jsou tu pro vás.  

Zdroje: http://www.fashion-forum.org/…versace.html, wikipedia, www.versace.com, www.leadfashion.com

Autorem článku je Tris. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu