Pletené ponožky, které vás zahřejí i pobaví

Pletené ponožky, které vás zahřejí i pobaví

29. ledna 2010, Pletené ponožky, barevné ponožky, proužkaté ponožky, teplé ponožky

Sponzorované odkazy

Ptáte se jaké materiály, barvy a vzory jsou právě aktuální u pletených ponožek? Jsou vůbec módní nebo je nosíme pouze ze zvyku a povinnosti? Pletené ponožky jsou stále in a hlavně ty barevné, pruhované a s obrázky.

Co to je ponožka?

Ponožka je pletený nebo tkaný druh oděvu stávkového zboží pro vložení lidská noha. Ponožky chrání obuv před poutavým potem a mrtvou kůží ztracenou od nohou, poskytují pohodlí, drží nohy teplé a měly by mít určité estetické vlastnosti.

Historie

První ponožky byly vyrobeny ze zvířete kůže. V 8. století starověcí Řeci nosili ponožky od ze zvířecích chlupů pro teplo. V Evropě se ponožky nazývali „ovinovačky“ a byly nošeny svatými osobami. Symbolizovaly čistotu. Později se ponožky staly symbolem bohatství mezi šlechtou.Vynález pletacího stroje v roce 1589 umožnil, že ponožky mohli být pleteny šestkrát rychleji než v ruce. Ponožky byly vyráběny z hedvábí, bavlny a vlny.

Kvalitní ponožka jedině z kvalitní vlny

Vlna by měla být z přírodního vlákna, jemná a prodyšná. Je také důležité, aby poskytovala tepelný komfort a byla příjemná na nošení.

Důležité vlastnosti vlny:

Tepelný komfort – kladnou vlastností vlny je pokud pojímá vysoké procento vlhkosti, a přitom zachovává suchý a hřejivý povrch. Vlna je po zvlhnutí studená, ale některé ponožky se vyrábí ze speciální vlny, která hřeje i když je vlhká.

Jemný dotek na kůži – vybírejte takové druhy vln, které jsou příjemné a neškrábou. Opět se dají sehnat takové druhy vln, které mají tenčí vlákno a připomínají hedvábí.

Snížení zápachu – bakterie preferují hladký povrch s pozitivním elektrickým nábojem (jako mají syntetické materiály), kvalitní vlna má šupinky s neutrálním nábojem, které bakterie nezajímají. U této vlny pak oceníte schopnost snižovat tělesný zápach.

Další důležitou vlastností je trvanlivost, kterou můžete zvýšit dobrou péčí.

Pokud pletení nepatří mezi vaše oblíbené ruční práce, můžete si je pořídit i za pár desítek korun v obchodě. Hlavně nezapomeňte, měly by být vyrobeny z kvalitní vlny a zároveň by měly odvádět pod pryč od kůže a tím zabraňovat prochladnutí. Ať už je využijete při studiu nebo četbě knížky, s jistotou vám tuto činnost zpříjemní a skvěle zahřejí.

Zdroj: www.polyvore.com, www.media.photobucket.com

Autorem článku je Jana A.. Článek najdete v kategorii doplňky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu