Máte chuť na víno? Vinotéka aneb co byste měli vědět o víně

Máte chuť na víno? Vinotéka aneb co byste měli vědět o víně

13. srpna 2008, víno, vinotéka, nápoje, na víno, vinotéky, ledové víno

Sponzorované odkazy

Máte rádi víno?

Kolik lidí, tolik chutí. A u vína to platí snad dvojnásob, vždyť tak pestrou paletu chutí a vůní bychom u jakéhokoli nápoje (ortodoxní pivaři prominou) hledali jen těžko. Víno může být suché i sladké, s pikantní kyselinkou, výraznou nebo jemnou tříslovinou, sametově hladké či svěží. A po čem že může vonět? Tak třeba po tropickém ovoci, kopřivách, teplém chlebu, medu, letní louce, rozkvetlé lípě, snad každou libou vůni lze ve víně najít.

Jak však najít právě tu láhev, ve které se skrývá mok, který potěší smysly, když nabídka vín je tak široká? Pro začátek je dobré navštívit některou z vinoték, personál zde bývá znalý věci, zákazníkovi poradí a pomůže vybrat víno podle jeho představ a přání. Kromě toho tyto příjemné obchůdky pořádají čas od času řízené degustace, během kterých je možné víno nejen ochutnat, ale také se leccos zajímavého dovědět. Tak tedy – jak na česká a moravská vína? Na rozdíl od „zbytku světa“, pro který je hlavním vodítkem apelace, tedy oblast, případně i vinice, odkud víno pochází, u nás je nejdůležitější, jak sladké byly hrozny, z nichž je víno vyrobeno, takzvaný přívlastek. Je dobré vybírat pouze mezi víny s přívlastkem. Milovníci suchých vín ocení především pozdní sběry a výběry z hroznů, kdo dává přednost přírodně sladkým vínům, sáhne spíš po výběru z bobulí. Opravdový luxus a skutečné klenoty představují pak velmi sladká vína ledová a slámová.

Víno a odrůdy

Důležitou roli v chuti a vůni vína hraje místo, ze kterého víno pochází, ročník a pochopitelně odrůda – Muškát moravský nebo Sauvignon ohromí mnohdy mohutnou vůní i chutí, aroma Ryzlinku rýnského či Rulandského šedého bývá jemnější a rafinovanější, červená vína zas mívají v chuti příjemně stahující tříslovinu a vonívají po sušeném ovoci.

Ať bílé nebo červené, suché či sladké, víno je vždy ušlechtilé, proto se nemá pít, ale vychutnávat.

Zdroje: iStockPhoto/Thin­kstock

Autorem článku je Lucie Žáková. Článek najdete v kategorii nápoje a drinky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu