Swarovski — mistr křišťálu / Profil značky Swarovski

Swarovski — mistr křišťálu / Profil značky Swarovski

26. srpna 2008, Swarovski, šperky Swarovski, swarovski.com, swarovski.cz

Sponzorované odkazy

Když se řekne Swarovski, snad každý si hned vybaví proslulé křišťálové šperky, které uchvacují svou dokonalou krásou a oslňujícícm třpytem. Zakladatel společnosti, Daniel Swarovski, ukázal světu krásu obyčejného skla, které je mnohdy cennější než brilianty.

Daniel Swarovski se narodil v roce 1862 v Čechách v obci jménem Georgenthal, jejíž dnešní jméno je Jiřetín u Jablonce nad Nisou. Rodiče Daniela vlastnili a provozovali malou továrnu na zpracování křišťálu, a tudíž ho odmalička učili svému řemeslu a zaměstnávali ve své výrobě. V roce 1892 si Daniel nechal patentovat stroj na řezání křišťálu, jehož použitím bylo možné dosáhnout lepší kvality zpracování.

V roce 1985 Daniel Swarovski opustil Čechy a odstěhoval se do tyrolské vesnice Wattens, kde nalezl díky energii z Alpské vody optimální podmínky pro založení brusičství. Firma se z počátku specializovala na průmyslové využití krystalu, avšak brzy začla pokukovat i po módě. Na přelomu 20. a 30. let minulého století se celé plochy dámských společenských šatů pošívaly korálky, perličkani nebo flitry. V té době Swarovski vynalezl tzv. trimmings, drobné křišťálky, které lze snadno aplikovat na oděv a doplňky.

Daniel Swarovski zemřel v požehnaném věku 94 let v roce 1956 a firmu tak nadále vedl jeho syn, který se zasloužil o růst a expanzi firmy. V roce 1965 začali vyrábět dnes již slavné části lustrů, snad nejslavnějším lustrem od Swarovski je ten, který Warner Bros použili do filmu Fantom Opery z roku 2004. Móda sedmdesátých let přinesla mnoho inovací a změn a touha žen po třpytivém oblečení přimělo Swarovského experimentovat a vymýšlet stále nové technologie, jakou byla například technologie hot-fix, při které se jednotlivé kameny aplikovaly v připravených tvarech a ornamentech za pomocí tlaku a tepla na tkaninu.

Ke stému výročí od založení v roce 1995 si firma Swarovski nechala postavit velkolepý park ve Wattens, který pojmenovala Kristallwelten, tedy Křišťálové světy. Swarovského “Kříšťálové světy“ přenášejí návštěvníky do země krásy, jež je inspirována mužem, jehož vizí bylo vyrábět krystaly, které v lidech vzbuzují nepředstavitelnou radost a potěšení.

Další změny, tentokrát uvnitř firmy, přišly na začátku tohoto století, kdy se uměleckou ředitelkou firmy stala Rosemarie Le Gallais, která úplně změnila vidinu křišťálu v oděvních doplňcích a špercích, ve které je jasně vidět její ovlivnění a blízký vztah se slavným módním návrhářem Karlem Lagerfel­dem. Na počátku devadesátých let také Rosemarie využila svých konexí a zahájila spolupráci s mnoha známýmí návrháři, jako jsou Alessandro Mendini, Ettore Sottsass nebo Giampiero Maria Bodino.

Dnes je značka Swarovski snad nejznámější firmou, jež produkuje šperky a její roční obrat činí přes jeden a půl milionu eur. Šperky Swarovski zdobí přehlídková mola takových módních návrhářů a módních domů, jako je Jean Paul Gaultier, Versace, Chanel a Louis Vuitton. Pokud tedy toužíte po nádherných špercích Swarovski, můžete navštívit jejich pražskou pobočku v Pařížské ulici.

Kromě klasických šperků vyrábí Swarovski luxusní kabelky, hodinky, dalekohledy, ale také sklenice, domácí dekory a díky spolupráci s firmou Philips také třeba sluchátka pro hudební přehrávače či USB klíčenky. Od roku 1997 do jedinečné kolekce Swarovski navíc přibily i elegantní vkusné brýle, které stejně jako všechny ostatní výrobky mají za svůj základ právě křišťál. Použití kamenů Swarovski se objevuje i čím dál tím častěji při dekoraci svatebních či společenských šatů, ale také drahých mobilních telefonů či automobilů.

Swarovski si snadno nachází cestu do srdcí žen i mužů po celém světě. Najde si cestu i do těch vašich?

zdroje: www.swarovski.com, http://www.helium.com/…el-swarovski?…, www.dreamlife.cz, www.moda.cz

Autorem článku je Beata B.. Článek najdete v kategorii šperky a hodinky.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu