Další skvostná práce mistra Lagerfelda / Chanel Jaro/Léto 2010

Další skvostná práce mistra Lagerfelda / Chanel Jaro/Léto 2010

12. června 2010, Baby doll, Chanel Spring/Summer 2010, Chanel Jaro/Léto 2010, Karl Lagerfel, Coco Chanel

Sponzorované odkazy

Půvab, šarm, hrdost, ženskost, vkus, to vše se mi vybaví při slově Francie. Představím si charismatickou Carlu Bruni, oblíbenou francouzskou verzi Vogue, naši krásnou rodačku Ivu Frühlingovou, ale jako první mi vytane na mysl Coco Chanel. Umělkyně a vizionářka, hrdá, křehká, svérázná bytost, která přivedla kalhoty a pánské košile do dámských šatníků.

Letem světem o madamoiselle Coco – vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel pocházela z chudých poměru, rozhodla se z nich vymanit, jako kabaretní zpěvačka, ještě dobře, že jí tento pokus nevyšel. První zákazníky přivábily její originální klobouky a tím zažehla jiskru celého svého velkého módního dobrodružství, které započalo roku 1912 otevřením svého prvního butiku.

Co Coco dala světu ve 20. století a co mu Karl Lagerfeld (současný designér módního domu Chanel) dává dnes? Coco dala módě nový rozměr – ukázala ženské křivky v malých černých, zkrátila vlasy, vykasala ke kolenům sukně tvídových kostýmů, dekolty vyzdobila perlami, nožkám dala „lakýrky“ s černou špičkou a naše smysly oblažila o Chanel No.5!

Karl Lagerfeld, kdo z nás by řekl, že tento původem německý umělec začínal výrobou kondenzovaného mléka a svůj první velký zásah módní scény učinil právě u Pierra Balmaina. Rozhodně je neméně kontroverzní osoba, stejně jako samotná Coco. Za téměř symbolickou bych označila přehlídku, kdy sám pozval několik striptérek, aby předváděly jeho modely, nutno dodat, že samotná Anne Wintour v půlce přehlídky vstala a odešla. Karl asi ví, jak rozpálit ženy a nejen ty. Umělcovi „sprchové šaty“ zase dostaly do kolen nejednoho muže. Sám Karl proto, aby mohl nosit modely Hedi Slimane, zhubl 42 kg za pouhých 13 měsíců, což je pochopitelně dost extrémní a doufám milí čtenáři, že vy se inspirovat nebudete.

Není náhodou, že jsem vám předložila příběh těchto velkolepých tvůrců, móda je umění, pro které je právě velice důležité vědět, s kým máme tu čest, pak snáz pochopíme jejich tvorbu. Je pravda, že Karl se ve své jarně-letní kolekci držel jednoznačného tématu, které bych shrnula jako sladké, pudrové a volánkové.

Celá přehlídka je jako italská zmrzlina, z počátku vás šokuje svým objemem, pak svou lahodností a nakonec tím, jak se vám dokonale rozteče v rukách. A proč se rozteče? Jelikož to kvantum dokonalého pokrmu, nejste schopní tak rychle pozřít, ani za cenu vlastního života. Ještě, že tuto přehlídku si můžeme díky videozáznamům opakovat stále dokola, až dokud ji nevstřebáme.

Stylizovat přehlídku do vesnického prostředí? To si může dovolit jedině Karl! Světe div se, kritiky to zaujalo, mě to zaujalo, snad i šéfredaktorku módní bible (Vogue) to zaujalo. Možná se letos vyplatilo zůstat až do samého konce. Kdo tuto show zhlédl, zjistil, že letos se budeme nejen vracet k baby doll módě, ale zároveň v tom budou emoce, ženskost, nespoutanost a hlavně naivní hravost. Karl se mimořádně omezil na ne klasicky chanelové barvy, v jeho kolekci byly černá a bílá v naproste defenzivě – což nebývá zvykem. Možná proto jsem si tohoto zasloužilého tvůrce letos vychutnala o něco víc, než obvykle.

Co bylo letos ještě k vidění? Sázka na detaily, což se vyplatilo. Navození iluze baletkovských piškotů (díky stuhami obvázaným lýtkům), občasné podvazky, kvantum krajky. Dlouhým nohám modelek byly třešničkou na dortu dřeváky! Jednoduše, letošní show módního domu Chanel, byla velká kalorická bomba, jenže se nejednalo, o žádné zakázané mlsání, ale povolené umělecké hody!

A čí půvabná tvář se stala symbolem této kolekce? Nečekejte mladou naivní slečnu, do čela této kampaně si stoupla hrdá matka a uznávaná modelka Claudia Schiffer, společnost jí dělali Freja Beha Erichsen a Baptiste Giabiconi. Byla to opravdu lahodná souhra, které se odehrála přímo v Buenos Aires, nabízím malou ochutnávku:

Zdroje: http://www.vogue.co.uk http://www.fashionising.com http://www.osobnosti.cz http://234next.files.wordpress.com http://ilivefashion.files.wordpress.com

Autorem článku je Martina J.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu