Pozvánka na výstavu: GRETA GARBO, THE MYSTERY OF STYLE

Pozvánka na výstavu: GRETA GARBO, THE MYSTERY OF STYLE

8. června 2010, Výstava, Greta Garbo, The mystery of Style, Salvatore Ferragamo

Sponzorované odkazy

Výstava

GRETA GARBO, THE MYSTERY OF STYLE

Museum Palazzo Spini Feroni, Florencie

13. května – 9. Srpna 2010

Greta Garbo, švédská filmová herečka a legenda Hollywoodu 30. let 20. století a Salvatore Ferragamo, nazývaný švec snů, se poprvé setkali v roce 1927 v Hollywoodu, kdy Greta Garbo navštívila jeho obchod „Hollywood Boot Shop“. To bylo ještě před tím, než se Salvatore vrátil zpět do Florencie a založil si svou vlastní společnost. V srpnu roku 1949 se dvojice setkává znovu ve Florencii. „Vypadala stejně mladě, jako při našem prvním setkání“ Greta Garbo vkráčela do obchodu ve starých páskových sandálech. „Nemám vůbec v čem chodit“ řekla. Salvatore pro ni navrhl sérii bot s nízkým podpatkem, včetně červených sandálů z telecí kůže s řemínkem okolo kotníku, které si obzvláště zamilovala. Obchod opouštěla se 70 páry nových bot. Většina se lišila jen barvou.

Před dvěma lety se přímý potomek Grety Garbo Craig Reisfield (syn její jediné neteře Gray Reisfield) procházel Florencií a zastavil se též v museu Ferragamo, věnovanému minulosti zakladatele a jeho převratným botám, v historickém paláci – Palazzo Spini Feroni, který je od roku 1938 též centrálou společnosti. Zatímco Craig hovořil s ředitelkou musea Stefaniou Ricci, zmínil se o rozsáhlé kolekci oblečení, klobouků, šátků a rukavic, které jejich rodina pečlivě střeží – osobní šatník Grety Garbo, který ještě nikdo z veřejnosti doposud neviděl a nestudoval. Tak vznikla první myšlenka na výstavu věnovanou Gretě Garbo.

Výstava začíná ukázkou některých bot, které Salvatore Ferragamo pro Gretu Garbo navrhl. Jsou to například boty „Greta“ pohodlné bezešvé boty s jednoduchou přezkou, pár neobyčejně kouzelných sandálů s nízkým kulatým podpatkem, večerní zdobené sametové baleríny či kolekce šněrovacích polobotek – to vše navrženo speciálně pro jednu z jeho nejoblíbenějších zákaznic.

Druhá část výstavy se zabývá filmovými kostýmy sesbíranými od institucí, museí a soukromých sbírek.

Další sekce je věnována tváři Grety Garbo, kterou Roland Barthes nazval „ a myth today“ a obsahuje i její portrét od fotografa Clarence Sinclaira Bulla. Výstava je zakončena ukázkou šatníku a doplňků, které hvězdě patřily. Jedná se například o modely značky Valentina, Pucci a Givenchy.

Autorem článku je Ostatní. Článek najdete v kategorii ostatní.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu