Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in!

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in!

15. srpen 2011, velké sluneční brýle, sluneční brýle, sluneční brýle léto 2011, dámské sluneční brýle, pánské sluneční brýle, trendy sluneční brýle, Ray-Ban Wayfarer, Ray-Ban Aviator, Cat-eye sluneční brýle

Sponzorované odkazy

Všechno co je staré, se stává znovu novým, pokud dojde na módu a ani slunečním brýlím se populární „recyklace“ módních trendů nevyhnula. Módní designéři a módní domy po celém světě nabízejí širokou škálu slunečních brýlí s vintage lookem, a vy tudíž nemusíte procházet vintage shopy, když náhodou zatoužíte po brýlích à la 50. léta, ale můžete si je pohodlně vybrat i na internetu v aktuální nabídce nejžádanějších návrhářů.

V posledních padesáti letech se brýlové obroučky dosti měnily, a to jak velikostí, tak i tvarem či barvou. Jednou se nosily velké obroučky, jindy zase užší. Měnila se i barva sklíček, od černé se přešlo ke hnědé, modré i fialové, nesmíme opomenout i stále oblíbené zrcadlovky, nemluvě o začátku nového milénia, kdy se roztrhl pytel se sklíčky bílými, ale i růžovými, červenými či žlutými.

Letošní trendy pro sluneční brýle hlásají jasně „čím víc retro, tím víc in“, a zdá se, že nejvíce si nás podmanily trendy brýle z 50. a 60. let. Pojďme se tedy nyní podívat, jak šel se slunečními brýlemi čas a jak byli dnešní top módní designéři schopni přenést čas do svých modelů.

40’s and 50’s

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Již ve 40. letech minulého století se začaly objevovat tzv. cat eye sluneční brýle, které se pak staly ještě populárnějšími v 50. letech a svůj úspěch opakují i letos o padesát let později. Jsou velice nápadné, sexy a provokativní, zvlášť pokud podtrhnete jejich retro tvar retro puntíky, či červenou barvou.

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)

Reminiscencí na brýle z této doby jsou i slavné Ray-Ban Clubmaster, které ačkoliv spatřily světlo až v 80. letech, evokují styl slunečních brýlí z přelomu 40. a 50. let.

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)

60’s

60. léta byla doslova explozí všech možných módních trendů, které odrážely rozmanitost a barevnost té doby. Módní trendy tehdy určovali například Beatles či hnutí hippies, John Lennon již tehdy nasadil své slavné lennonky alias tea-shades, které se s menšími modifikacemi objevují na trhu stále. V této době taky zažívala největší úspěch další legenda mezi slunečními brýlemi – Ray-Ban Wayfarer. Vyrobeny již v roce 1952, dotvářely drsňáckou imagie Jamese Deana, ale až teprve v následující dekádě si našly cestu takřka ke všem. První model byl klasický, černý, ale postupně se dostalo i na jiné barvy. Na popularitě získaly opět v 80. letech a největší comeback zažívají právě v těď, kdy si můžete vybrat jakoukoli barvu, výjimkami nejsou ani wayfarery květované či s komixem.

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)

Firma Ray-Ban slavila v této době úspěchy i se svým dalším modelem, a to slavnými aviatorkami či pilotkami. Ray-Ban Aviator byly vyrobeny pro americké piloty již v roce 1936, ale v 60. letech se staly velmi populárními i mezi obyčejnými mladými lidmi. Aviatorky se těšily popularitě takřka neustále, velký comeback pak ale přišel s filmem Top Gun, kde je znovu povznesl na pomyslný vršek módních trendů Tom Cruise.

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Jackie Kennedy Onassis byla a stále je velice uznávanou módní ikonou a takřka v čemkoliv se objevila na veřejnosti, se stalo módním trendem. Jinak tomu nebylo ani u jejich slunečních brýlí. Oversized brýle Jackie O si oblíbily zprvu hlavně celebrity, protože se tak mohly dobře schovat před paparazzi, již dlouhou dobu je však milují i ženy, které s červeným kobercem nemají nic společného. Ať už jako ochrana před sluncem, maskování po probdělé noci či jednoduše jako podpora image, velké extravagantní brýle jsou prostě trendy.

Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)Sluneční brýle v čase aneb čím víc retro, tím víc in! (http://www.luxurymag.cz)

Zdroje: asos.com, net-a-porter.com, polyvore.com, iStockphoto / Thinkstock

Autorem článku je Beáta B.. Článek najdete v kategorii sluneční brýle.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu