Královna 7. avenue Donna Karan / Profil návrhářky

Královna 7. avenue Donna Karan / Profil návrhářky

11. října 2010, Donna Karan, DKNY, DKNY for man, DKNY jeans, PETA

Sponzorované odkazy

Donna Karan ( vlastním jménem Donna Ivy Faske) je rodilou Newyorčankou narozenou v roce 1948. Móda jí byla souzená takřka od dětství, její nevlastní otec byl krejčím, matka modelkou a společně ji jejich cestou módním průmyslem vedli dále. Po vystudování školy designu se jí ujala návrhářka Anna Klein, u které setrvala až do roku 1985. Už o rok dříve si Donna se svým prvním manželem, Markem Karanem, založila svou vlastní stejnojmennou značku.

Donna Karan ve svých začátcích proslula hlavně kolekcí svých elastických body, které součastně s kalhotovým kostýmem nebo zavinovací sukní patří k sedmi kusům, které jsou v šatníku každé ženy naprosto nepostradatelné

Založením sesterské značky DKNY s dostupnější módou pro mladé v roce 1988 začíná kvést jejich impérium, které se dále rozrostlo o DKNY Jeans, DKNY for men.a dalších několik podznaček. Kromě skvělé návrhářky je i zdatnou businessmankou, což jí vyneslo k titulu jedné z největších osobností světa módy.

Modely Donny jsou určeny pro moderní velkoměstské ženy, které chtějí především zůstat samy sebou. Jsou velmi ženské, pouze decentně barevné (nejčastěji však v tmavé barevné škále) a střihově originálně a důmyslně řešené maskování nedokonalostí postavy je propracováno na nejvyšší úroveň. Pouze jako jedna z mála chápe, že všechna ženská těla nejsou vytvořena podle jedné šablony, snaží se tak o různé obměny k dosáhnutí spokojenosti na obou stranách. Podle jejích slov navrhuje módu pro osoby, které žijí, pracují a pohybují se, důležitost podle ní spočívá ve funkčnosti, ne vytříbenosti

Zdroj z jejího okolí prozrazuje, že předtím, než je spuštěna výroba modelu a než se vypustí na mola, je na sebe Donna Karan nejprve oblékne a posoudí jeho kvalitu podle toho, jak moc jí sluší.

Proti jejímu častému používání pravých kožešin se rozpoutalo mnoho přestřelek mezi jí a organizací za práva zvířat PETA. V roce 2008 se při projevu Donny na konferenci jógy v Bostonu usadily protestující do jogínské pozice králíka a postříkali svá těla falešnou krví. Za tento čin byli sice uvězněni, o pár měsíců později se celý proces opakoval znovu, když při bostonské módní přehlídce začali mávat vlajkami s nápisy „Donno, zahoď kožešiny!“. Na konci roku 2008 uspořádala návrhářka tiskovou konferenci, kde oznámila, že v její příští kolekci se kožešiny neobjeví a že jejich používání ani do budoucnosti neplánuje.

Její jméno je také spojené s činností v mnoha charitativních organizacích, nejznámější z nich je například Urban Zen, která se zaměřuje na pomoc dětem v rozvojových oblastech světa.

Mezi její nejslavnější zákazníky patří zpěvačka Barbra Streisand, herečka Demi Moore nebo Bill a Hilary Clintonovi. Od roku 2001 jsou všechny značky Donny Karan součástí koncernu LVMH sdružujícím 60 nejluxusnějších značek, kde patří mimo jiné i Givenchy, Marc Jacobs, Louis Vuitton nebo Fendi.

zdroje obrázků: style.com, www.donnakaran.com

Autorem článku je Katka J.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu