Fashion Trends: Brokát s nádechem luxusu

Fashion Trends: Brokát s nádechem luxusu

22. září 2010, brokát, trendy podzim 2010, trendy zima 2011, Alexander McQueen, Balmain, Roberto Cavalli, dámské oblečení

Sponzorované odkazy

Na pole módy se po dlouhých letech vrací znak aristokracie, brokát. O jeho znovuobjevení se zasloužili Roberto Cavalli, Balmain a také již zesnulý Alexander McQueen, kteří ho použili do svých zimních kolekcí na přelom roku 2010 a 2011. Objevil se zde ve všech podobách, u kalhot, kabátků, doplňků nebo jako ozdoba šatů.

Kde se vlastně vzal? V minulosti se stejně jako všechno luxusní zboží zrodil na dálném východě, v Persii, Číně a v Byzantské říši, které jeho prodejem vzkvétaly. Prvotním materiálem k jeho výrobě bylo to nejkvalitnější hedvábí, poté se do něj začaly vplétat nitky pravého stříbra nebo zlata. Mezi ornamenty patřily většinou vzory rostlin nebo zvířat, později se k nim přidaly i vzory abstraktní. Všechny tři typy se používají i v současné době. Ve středověku se začalo brokátové zboží vyvážet na západ, nejčastěji do Itálie, Francie nebo Španělska, kde se stalo materiálem číslo 1. Stále byl atributem královského dvora a vysoké šlechty, šilo ze z něho nejen oblečení, ale běžně se využíval i v čalounictví. Byl těžký, a tudíž nepraktický k běžnému nošení, lidé ho proto nosili jen zřídka, ale mít ve svém šatníku jedny šaty z něj ušité bylo známkou prestiže.

V dnešní době asi nebude moc příležitostí se setkáním se s pravým původním brokátem, ale ani jeho náhražka vám nezabrání evokaci kouzelné renesance, luxusního baroka nebo haute couture.

Kombinovat se dá téměř se všemi materiály a jejich typy. První způsobem je doplnit brokát o přiléhavé, tenké a jemně průsvitné tkaniny, třeba šifon nebo hedvábí v šedých nebo pastelových tónech. Tím druhým je zaměřit se na kožešinu, kůži, bavlnu, hrubě pletenou vlnu nebo len. Důležité je to, aby celý outfit nebyl přeplácaný a překombinovaný, brokát v tomto případě supluje i šperk, proto žádné další výrazné nejsou potřeba. Hodí se převážně na večer, díky svému metalickému vzhledu by přes den mohl působit nemístně.

Barvy vhodné pro brokát? Jen ty typicky královské! Burgundská, tmavě modrá, havraní, bílá, černá, slonovinová, zelená a neodmyslitelná zlatá se stříbrnou.

Zdroje obrázků: stylehop.com, style.com

Autorem článku je Katka J.. Článek najdete v kategorii dámské oblečení.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu