Carolina Herrera - jednoduchá komplikovanost modelů

Carolina Herrera - jednoduchá komplikovanost modelů

19. října 2010, Carolina Herrera, Carolina Herrera New York

Sponzorované odkazy

Když tehdy třináctiletá Carolina Herrera navštívila s babičkou svou úplně první módní přehlídku v Paříži, mohla jen tiše obdivovat nádherné modely proslulého Cristobala Balenciagy. Uplynulo pár let a celý svět stejným způsobem „hltal“ ty její.

Od večírků s Warholem k navrhování

Carolina Herrera se narodila 8. ledna roku 1939 v Caracasu do rodiny venezuelských aristokratů. Už od dětství šila pro své panenky šaty, ale její matka chtěla u svých dcer rozvinout širší záliby, a tak se věnovaly koním, literatuře nebo třeba muzice. Ačkoliv to zní pokrokově, moderní americký život přicházel do Caracasu pomalu. Carolina totiž v pouhých 18 letech podlehla nátlaku rodičů a vdala se za Guillerma Behrense Tella, jehož rodina také patřila do venezuelské elity. Porodila mu dvě dcery, ale jejich manželství brzy zkrachovalo. Po rozvodu nahlédla do světa módy jako publicistka u Emilia Pucciho, italského návrháře, jehož jméno se stalo synonymem pro modely s mnohobarevnými vzory populární v 60. letech. Brzy také obnovila dětskou známost s Reinaldem Herrerou, opět potomkem vážené venezuelské rodiny. Společně začali navazovat mezinárodní vztahy a díky častým výletům do Evropy se staly členy smetánky, do které patřila například britská princezna Margaret nebo americký umělec Andy Warhol. Často také podléhali radovánkám v proslulé newyorské diskotéce Studio 54, díky níž se Carolina Herrera začala každoročně objevovat v mezinárodních žebříčcích nejlépe oblékaných žen.

Navrhovat látky? Raději oblečení!

Když se Carolinin věk začal přibližovat k číslu čtyřicet, získala pocit, že musí začít novou fázi života. Uvažovala o byznysu s navrhováním látek, ale její přítel Count Rudi Crespi, který pracoval pro Valentina a znal velmi dobře prostředí haute-couture, jí doporučil, aby místo toho navrhla svou řadu oblečení. V roce 1980 tedy, avšak pouze jako test, navrhla první kolekci. Setkala se s velmi pozitivními reakcemi, a tak se s celou rodinou přestěhovala do New Yorku, kde založila společnost Carolina Herrera. Její profesionálně vytvořené a nádherně zdobené kreace byly okamžitě žádány specializovanými obchody, a sofistikované šik ženy z celého světa se do této značky zamilovaly kvůli úžasným kostýmkům, šatům a robám, které díky tomu, že vyrůstala ve světě, kde ženy nosily pouze krejčovská díla, uměla vytvořit. Od roku 1981 se její módní dům začal věnovat klasickým tvarům jako jsou tužkové sukně, úzké kalhoty nebo balónové šaty.

Carolinino tajemství úspěchu – dokonalost každého detailu

V roce 1988 přišla na trh Carolinina první vůně, opojná a romantická směs tuberosy a jasmínu, nesoucí její jméno. Později se celebrity mohli líčit její kosmetikou, nosit její kabelky nebo se zahalovat do šátků této značky. Čím ale tato žena zaujala více než ostatní? Klade důraz na eleganci, ženskost a smyslnost, což jsou nadčasové prvky, které se budou líbit pořád. V jejích kolekcích najdeme obrovské množství nádherných šatů, ve kterých se po červeném koberci prochází například Nicole Kidman, Ivanka Trump nebo Maryl Streep. Zdobení a detaily šatů vypadají dokonale a staly se typickým znakem této značky. Sama návrhářka říká: „Mám ráda myšlenku elegance a komplikovanosti, ale pokud je součástí oblečení nebo parfému, musí ta komplikovanost vypadat jednoduše.“ Toto tvrzení dokonale vystihuje její styl. Šaty působí honosně a slavnostně, ale v žádném případě ne přeplácaně. Ráda využívá velmi ženského květinového vzoru a zajímavých a pestrých barev, které přilákají i mladší zákaznice.

V roce 2004 byla ona i její práce oceněná CFDA jako Návrhářka roku v kategorii ženského oblečení. Jedna z jejích čtyř dcer, Carolina Adriana, jí pomáhá s mateřskou kolekcí a je prý pro ní velkou inspirací. Možná tedy bude mít rodinný podnik jednou kdo převzít.

Zdroje: http://biography.jrank.org, http://www.infomat.com, http://www.style.com/, http://www.millionlooks.com/www.carolinaherrera.com

Autorem článku je Jana K.. Článek najdete v kategorii módní značky a návrháři.

Staň se našim fanouškem na Facebooku - facebook.com/MilujemeModu